Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Festival pole üheaastane taim

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Juba 26 aastat järjest toimunud Tallinna rahvusvahelise orelifestivali eesotsas on mitmekülgne inimene, maestro Andres Uibo, kes tegutseb produtsendi, interpreedi ning heliloojana. Lisaks esinevad paljud ta õpilased, tütar Mari-Liis Uibo viiulil.
Andres Uibo ütles Eesti Kirikule, et on väga rahul. «Selle aasta eripäraks on noored talendid, keda meistrite ja õpetajate kõrval esinemas näeme-kuuleme. See on suurepärane – loob järjepidevuse. Orel on universumiga võrdsustuv pill, kui on side noorte ja vanade mängijate vahel, siis on selles maailmas asi korras. Noorte talentide tung meie festivalile oli suurem, kui suutsime vastu võtta, rohkem kui 30st valisime välja 15.
Õigeks osutus korralduslikust küljest naas põhimõtte juurde, et kontserte toimub ka väljaspool Tallinna, kuigi siin kõik on kompaktne ja avakontsert Jaani kirikus õnnestus, nagu ka põnev ja müstiline oreliöö Nigulistes. Palju kuulajaid tõid tagasi kontserdid Iisaku, Lohusuu, Kodavere ja Torma kirikus.
Peale kontsertide on toimunud mitmeid üritusi, 5. augustil pidas Oleviste kiriku orelist loengu asjatundja Hollandist Peter van Dijk. Pingiread olid rahvast täis.
Külalisi tuli mitmeilt mailt: USAst, Horvaatiast, Austriast, Iisraelist, Venemaalt jm, nad on selle festivaliga enamasti varemgi seotud olnud. Minu üks isiklikke lemmikuid on pime orelikunstnik Jean-Pierre Leguay Prantsusmaalt.
Mis korraldamisse puutub, siis muidugi on võimalik tehniliselt aastaga asi pinevalt ära teha, kuid minule on ikkagi olulised eelneva 26 aasta kogemused, pole ju aastatki vahele jäänud. Pean ütlema, et ma ei kutsu siia igaühte, vaid koos esinema peab sõpruskond ehk inimesed, kes mõtlevad ühtemoodi, on n-ö Jeruusalemma-inimesed, kes peavad end vaimselt Aabrahami järeltulijaiks. Nii et mitte päevaraha ei too neid Eestisse, vaid vaimne kokkuhoid. Seepärast on ka paljud kontserdid tasuta.»
Andres Uibo teeb viimasel õhtul, 11. augustil kell 20 oma viiulikontserdi esiettekande Tallinna Jaani kirikus.
Juune Holvandus