Haapsalu koguduse uue õpetaja Mart Salumäe juhtis vaimuliku ametisse kristlik perekond ja nõukogude kool

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Kogudus, Portreelood / Number:  /

11. veebruaril seati Haapsalu toomkirikus õpetaja Mart Salumäe Haapsalu Püha Johannese koguduse hingekarjaseks. Tegu on vaimulikuga, kes on teeninud mitmeid kogudusi nii Eestis kui välismaal. Õpetaja Salumäe oli valmis Eesti Kirikule oma elukogemust ja töövisiooni jagama.

Õp Mart Salumäe ametisse seadmine. Foto: peapiiskop Viilma erakogu

Milliste tunnetega alustad tööd Haapsalu koguduses?

Mart Salumäe: Haapsalu pole minu jaoks siiani olnud päris võõras koht. Kuid nii süvitsi pole Haapsaluga tutvust teinud kui praegu. Haapsalu kogudust iseloomustab aktiivsus. Siin on igapäevane koguduseelu rutiin sisse harjunud ja töö on tempokas. Kui Kanadas pidi ise otsima tegevust, siis siin saab tegevus sinu enda kätte.

Kuidas sai sinust kirikuõpetaja?

Kodune eeskuju ja kasvatus oli minu jaoks kõige olulisem tegur. Kuusalu pastoraadis üles kasvamine pani sellele kõigele aluse. Minu isa Eduard Salumäe (1919–1985) oli Kuusalu koguduse õpetaja ja peres oli seitse last. Kaks venda valisid ka pastoriameti: piiskop emeeritus Tiit Salumäe ja titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe. Salumäede dünastiast on veel kaks vaimulikku – Endel Kuulpak (1928–1997) oli mu õemees ja praegune Eesti Kaitseliidu peakaplan Peeter Paenurm on mu õepoeg. Seega kokku kuus vaimulikku. Peres oli olulisel kohal kirikumuusika ja ka muusikuid on Salumäede peres palju.

Mulle meeldib mõte, et keegi ei tea nii palju, kui mina ei tea.

Edasi lugemiseks:

Tee digitellimus

Oled juba tellija? Logi sisse