Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haljala ajakapsli sisu on veel saladus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Haljala kiriku tornikiivri restaureerimisel võeti aprilli keskel torni tipust alla rist ja kuul. Kuulist leiti ajakapsel.

Kirikute tornikiivrite remondi teeb põnevaks asjaolu, et tipukuulides on tihti ajakapsel, milles sõnum aastakümnete, mõnikord aastasadade tagant. Haljalas leitud tekst on mahukas ja pärineb aastast 1865 ehk on 157 aastat vana.

Haljala Püha Mauritiuse koguduse hooldajaõpetaja Urmas Karileet, kel oli eelisõigus 13. aprillil ajakapsel ehk hermeetiliselt suletud silinder avada, jagas Eesti Kirikule, et sealt leiti kollakat värvi, aga väga hästi säilinud mõlemalt poolt tihedalt täis kirjutatud kümmekonna leheküljega saksakeelne käsikirjaline dokument (fotol), mis saadeti Virumaa Muuseumisse tõlkida. Uudise kirjutamise hetkeks tagasiside muuseumist puudus.

Esmasel vaatlusel tundus, et leiu esilehel võis olla midagi päevakorra sarnast. „Seal oli kümme punkti. Kujutan ette, et see võib olla väljavõte koguduse nõukogu protokollist, kus võidi arutada kiriku tornikiivri ehitusega seonduvat. Viimasel lehel oli kaks teksti, mis mõlemad lõppesid sõnaga aamen. Ehk pühitsemispalve või äkki mingi tulevikku suunatud palve, näiteks meile, kes selle teksti leidsime?“

15. sajandil ehitatud Haljala kirikus oli 1831. aastal tulekahju, mille käigus hävis katus ja tornikiiver. Kiriku katus taastati samal aastal, ent tornikiivri ehitamine võttis 34 aastat aega. Praeguse remondi käigus selgus ka, et risti kinkis kogudusele Vihula mõisnik Alexander Berend von Schubert ajal, mil Haljalas oli pastoriks Thomas Ferdinand Striedter. Risti ja kuuli restaureerib kingitusena restaureerimistöid tegeva firma juht, Scandec Ehitus OÜ juhataja Aivo Raud. Haljala tornikiivri remont peaks lepingu järgi lõppema oktoobris. Tööd lähevad maksma 274 000 eurot, millest 90% rahastab muinsuskaitseamet ja 10% Haljala vald.

Kätlin Liimets