Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Halliste kirik sündmuste keskpunktis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Laulatustalitus Halliste kirikus: Ieva ja Toomas Hendrik Ilves ning vaimulikud Marko Tiitus ja Krists Kalniņš. Presidendi kantselei

Eesti rahva jaoks sümboolse tähendusega Halliste kirikus laulatasid 2. jaanuaril Halliste koguduse hooldajaõpetaja praost assessor Marko Tiitus ja Riia Püha Gertrudi koguduse pastor Krists Kalniņš president Toomas Hendrik Ilvese ja lätlanna Ieva Kupce abielu.

Enam kui 500 aasta pikkuse ajaloo vältel on Halliste kirik kolmel korral põlenud. 1989. aastal asus legendaar­ne Kalev Raave 40 aastat varemetes seisnud kirikut üle ehitama. Saatjaks Raave enda tõotus 1990. aastast: «Nagu kerkib varemetest Halliste kirik, nõnda tõuseb põrmust kogu Eesti. Ja saab vabaks.»
1991. aasta 20. augustil kuulutatigi Eesti iseseisvaks riigiks, Halliste kirik pühitseti 1991. aasta lõpupäevil. 1953. aastal Rootsis pagulaste peres sündinud Toomas Hendrik Ilves oli selleks ajaks kolinud Ameerika Ühendriikidest Euroopasse, töötades raadios Vaba Euroopa. Vabaduse saabudes asus Toomas Hendrik Ilves Eesti vabariigi teenistusse.
Halliste kogudusel on läbi aegade olnud nimekaid toetajaid ja koguduseliikmeid. Üks neist on Edgar Savisaar, kelle abielu Vilja Laanaruga laulatas Kalev Raave 1996. aastal (küll mitte kirikus). Praeguseks on abielu lahutatud.
20 aastat hiljem, 2016. aasta 2. jaanuaril seisid kunstnik Jüri Arraku õnnistava Kristuse altarimaali ees Halliste kirikus Toomas Hendrik ja Ieva, et lasta end Jumala lastena ja tema palge ees kuulutada meheks ja naiseks. Presidendi kantselei väljastatud pressiteates öeldakse, et Halliste Püha Anna kirik on Ilvese perekonna kodukirikuks olnud juba 18. sajandist.
Presidendi väljavalitu Ieva Kupce (38) kasvas Lätis Limbažis ja Salacgrīvas, lõpetas Riia ülikooli ning rahvusvaheliste suhete magistrikraadi sai Washingtonis John Hopkinsi ülikoolis. Praegu juhib ta Läti kaitseministeeriumis küberjulgeolekupoliitika valdkonda. Kupce võttis endale perekonnanimeks Ilves.
«Kuna Ieva Ilves jätkab tööd senisel ametikohal Läti kaitseministeeriumis, loobub ta presidendi ametihüvede seadusega Eesti riigipea abikaasale ettenähtud igakuisest esindustasust, sekretärist ja ametiautost, sest ei vaja täiendavaid hüvitisi,» teatab presidendi kantselei. «Toomas Hendrik ja Ieva Ilvesel ei ole ühiseid lapsi. Ieva Ilves kasvatab kahte last: 13aastast poega Ralfs Pundurs ja ligi 2aastast tütart Isabella,» teatab presidendi kantselei.
President Ilves sõlmis kolmanda abielu. Abielu Merry Bullockiga kestis 23 aastat ja Evelin Int-Lambotiga 11 aastat; viimane abielu lahutati 2015. aasta kevadel. Toomas Hendrik Ilvesel on kolm last: abielust Merry Bullockiga poeg Luukas Kristjan ja tütar Juulia ning abielust Evelin Ilvesega tütar Kadri Keiu.
Sirje Semm