Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Haruldane kirikukroonika on ilmunud trükist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

UntitledTori kihelkonnakiriku kroonikat, mille sündmustik hõlmab kokku nelja sajandit, esitleti 29. märtsil Tori kirikus.

Käsikirjaline kroonika oli aastakümneid hoiul 1961.–1989. a Pärnu Eliisabeti koguduse õpetajana teeninud Evald Sae erakogus ja sellega said tutvuda vaid vähesed. Aastal 2011 jõudis käsikiri EELK konsistooriumi arhiivi.
Akadeemik Jaan Unduski sõnul on tegemist ürikuga, mis on tähtis nii Pärnumaa regionaalajaloo kui ka kogu Eesti kultuuriloo, majandus- ja kooliajaloo ning demograafia seisukohalt. «Eesti ajaloo avatud ja avaram mõistmine saab põhineda vaid sääraste dokumentide avalikul kättesaadavusel,» ütles ta.
Kroonikapidamine oli üks kihelkonnakiriku pastori kohustustest. Ilmunud teose ülestähendustes ja arutlustes kajastuvad Tori pastorite jäädvustatud olulisemad sündmused kihelkonna kiriku-, haridus- ja majanduselus. Kirjapandut iseloomustab kohati emotsionaalne stiil, mis vahendab huvitavaid seisuslikke ja ametialaseid hoiakuid ning lisab lugemismõnu.
Raamat on mõeldud laiale huviliste ringile ja on illustreeritud ajalooliste fotodega, sh Tori fotograafi Mihkel Tilga 1886. aastast pärit unikaalsete ülesvõtetega Tori ümbrusest ja selle tähtsamatest vaatamisväärsustest. Kroonika käsitleb ajavahemikku 17. saj kuni 1945. aastani ning selle on peamiselt kirjutanud pastorid Emil Offe, Carl Raedlein ning Harald von Riekhoff.
Saksakeelse algteksti transkribeerisid Christel Stein­brück, Janis Tobreluts ja Maris Saagpakk. Tõlkisid Janis Tobreluts ja Maris Saagpakk. Kakskeelse raamatu «Tori kihelkonnakiriku kroonika. 17. sajand – 20. sajandi I pool» koostas ja kujundas Mait Laas. Väljaandjaks on Randivälja Külaselts. Teos kuulub raamatusarja «Randivälja lood». Raamatusari on pühendatud Tori piirkonna külade esmamainimise 500. aastapäevale sel aastal.
Eesti Kirik