Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Heli lastele moraali ei loe

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Heli Iljašenko elu keerleb laste ümber kodus, tööl ja kirikus. Fotol koos auhinnamängus võidetud kohvimasinaga, mis läks päris õigetesse kätesse. Rita PuidetOh Jeesus, oma püha nime
mu südamesse kirjuta,
et Sinu suure armu ime 
võiks hinge sisse vajuda,
et sõna, töö ja terve elu
siis kuulutaks Su nime ilu!
(KLPR 264: 4)

Kui kellelgi oma laste kasvatamisega probleeme on, saaks kindlasti head nõu Risti koguduse pühapäevakooli õpetajalt Heli Iljašenkolt, kaheksa lapse emalt ja pika staažiga lasteaiaõpetajalt.
Kristlasena on Heli alles noor, aga hakkaja ja tugevalt püha nime küljes kinni, et panustada vabatahtliku töötegijana kogu hingega. Aasta oli ta praeguse kodulinna Keila koguduses, siis aga läks Ristile üle.
«Siinse koguduse õpetaja Annika Laats on optimist, Ristil on kõik siiras ja ehe, inimesed on teistsugused, palju panustatakse nendesse inimestesse, kes vabatahtlikku tööd teevad,» ütleb Heli. Ja lisab, et «on tore ja võimas, et Risti kirikusse tuleb inimesi ka väljastpoolt. Olgu kevad või sügis, seal on jumalateenistuse ajal päike alati väljas».
Heli on kirikuga tihedalt seotud umbes kaks aastat. Ajendiks otsida elus uusi väärtusi ja eluraskustele tuge sai keskmise poja üleastumine ning vangistus kaugel Ameerika mandril.
See oli perele raske aeg – lisaks murele tuli vastu võtta valusaid otsuseid. «See lugu pani meid märkama ja väärtustama elus olulisi asju,» ütleb Heli. Sageli ongi nii, et vastutada on päris keeruline, aga just seda püüabki ta teha ja õpetada seda ka lastele. Nii enda omadele, Keilas lasteaias töötades kui ka pühapäevakoolis käijatele esimesi usutarkusi jagades.
Heli Iljašenko on töötanud mitmel ametikohal, aga juba lapsepõlves tahtis ta saada lasteaiakasvatajaks, sest tema enda kasvataja oli ta jaoks suur autoriteet. Naised suhtlevad omavahel praegugi.
Ühel hetkel läkski Heli ametit õppima ja on nüüd peaaegu veerand sajandit lapsi õpetanud-kasvatanud. Juba koolipõlves käis ta lasteaias ühiskondliku kasuliku töö tunde tegemas ja kantseldas nooremaid oktoobrilaste ja pioneerijuhina. Ikka on ta ümber lapsed olnud.
Juhtus nii, et oma esimese lapse sai Heli 16aastaselt. Kuigi tohtrid ütlesid talle pärast teise lapse sündi, et ta rohkem lapsi ei saa, läks nii, et Helil on neid kokku kaheksa. Viimane olla veel eriliselt oodatud, emmele-issile silmateraks.
Lisaks on ta kuue lapselapse vanaema. Algkoolis käiv Meeli Margit kinnitab, et on väga õnnelik nii paljude õdede-vendade üle. Vahel võtab ta kamandada viis aastat vanema õetütre, sest tema on ikkagi tädi ja tädi sõna peab kuulama.
Möödunud aastal käis Heli Jukka ja Maria Repo ning Titta Hämäläineni korraldatud pühapäevakooli õpetajate koolitusel, nüüd oskab ta saadud tarkuse ühendada varasema kogemusega. Tasakaalukus, soojus ja armastus on need iseloomuomadused ja tunded, millega ta lapsi suunab.
Oma teadmisi aga rakendab Heli Keila vallavolikogu kultuurikomisjoni liikmena. Tohutult tänulik on ta Risti kogudusele, kes on talle toeks olnud ja kindlustunnet pakkunud.
Rita Puidet