Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Helme pühakoja väärikas tähtpäev

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Helme koguduse pühakoda saab 175aastaseks.  Erakogu.

Viljandi praostkonna Helme kogudus tähistab eeloleval laupäeval oma pühakoja 175. aastapäeva. Pidupäeval osaleb kolm praosti.

Helme koguduse õpetaja Arvo Lastingu sõnul ühendati kiriku aastapäeva tähistamine usupuhastuspüha pidamisega ja seetõttu on üritust ka paar nädalat ettepoole toodud. Eeloleva laupäeva keskpäeval algav pühakoja aastapäeva jumalateenistus on pidulikum kui tavapäraselt. Kaasa teenib lausa kolm praosti: Viljandi praostkonna praost Marko Tiitus, Valga praostkonna praost Mart Jaanson ja Võru praostkonna praost Üllar Salumets (jutlus). Laulavad Urvaste koguduse ansambel ja Tartu Maarja koguduse ansambel Stella Caeli. 

Kõik Helme koguduse umbes 300 liikmesannetajat said tähtpäeva puhul isikliku kutse tulla aastapäevale. Õp Lastingu sõnul on selle kirja saatmise järel märgata, et inimesed taastavad oma liikmelisust pärast mõneaastast pausi ja ta loodab, et laupäeval tuleb rohkelt kirikulisi. „Kõik on teretulnud!“ kõlab lahke küllakutse.

Küsimusele, kuidas on sünnipäevalapse tervis, vastab õp Lasting: „Iga natukese aja tagant arvame, et kõik on korras, aga siis jälle avastame, et midagi on vaja teha. Sel suvelgi remontisime põrandat ja avastasime, et hoone vundament vajas uuesti valamist. Loodan, et nüüd on tükiks ajaks remondirahu.“

Helme 14. sajandil ehitatud kirik pommitati 1944 septembris varemeisse. Pärast seda hakkas kogudus jumalateenistusi pidama vennastekoguduse palvemajas, millest sai kogudusele uus pühakoda. See ehitati luterliku pastori Karl Schubbe toetusel. Kiriku ehitamiseks andis loa Helme mõisnik G. von Rennenkampf ja krundi eest maksis vennastekogudus Helme mõisale rendiks ühe kapsapea aastas. Hoone pühitsemine toimus 15. novembril 1847. Kirikus on 330 istekohta.

Kätlin Liimets