Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Igapäevane leib

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Paljud inimesed arvavad, et nende vajadused on seotud nähtavate lahendustega. See eeldus on olnud ka kõikidel aegadel võimule pürgijate kiusatuseks. Vaikimisi eeldatakse, et inimesed on valmis toetama neid, kes rahuldavad nende esmavajadused, et ise ei peaks elus toimetulemiseks palju vaeva nägema. Seda ei saa inimestele ka ette heita, kuna Jeesuski tunti ära ja hakati põdejaid kandma sinna, kus teda kuuldi olevat. Imed ja tunnustähed polnud kindlasti Jeesuse kuulutuse eesmärgiks, küll aga on võimalik sellega pälvida paljude inimeste tähelepanu.

Küllap on siin igal poliitilises elus osalejal õppida seda, et kui Jeesus oleks kõigi rahva soovidega nõustunud, ei oleks ta oma inimeseks sündimise eesmärki täitnud. Ta polnud siia maailma läkitatud rahuldama inimeste materiaalseid vajadusi, vaid sügaval nende hinges peituvat vajadust andestuse järele, milleta pole võimalik pärida igavest elu.

Kui Jeesus andis rahvale süüa leiba, ei soovinud inimesed tema teo kaudu avastada, kes ta tegelikult oli, milline oli tema töö olemus siin maa peal, vaid nad otsisid teda, sest sõid leiba ja said kõhud täis. Nii ei olnud Jeesuse otsimine enamat maiste vajaduste rahuldamisest, jõudmata usu esimese astmeni, millest annab märku rahulolematus oma vaimuliku olukorraga. 

Jeesuse sõnade kohaselt on teda läkitatud inimeste juurde, et nad võiksid temasse uskuda. Usk on seega Jeesuse vastuvõtmine elu andva roana ja taevast antud leivana. Seepärast tähendab tegu siin sama, mida on Jeesus varem öelnud: „Ärge nõutage rooga, mis rikneb, vaid rooga, mis püsib igaveseks eluks.“ 

Jeesus ise ongi Jumala leib. Nõnda nagu mannat kujutleti laskuvat taevast ja nagu Seadus on taevast pärit, nii on Jeesus tulnud taevast andma maailmale elu. Tema on elu andva Sõnana tulnud meid õpetama ja taevasse juhatama.

Anti Toplaan