Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmunud on Piibli internetiversioon

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Ülestõusmispühade ajal valmis Eesti Piibliseltsi ja internetiportaali Kompass koostööna kauaoodatud internetiversioon Piiblist.

Eesti Piibliseltsi peasekretäri Jaan Bärensoni sõnul sai idee teoks soovist muuta Piibel kõigile kättesaadavaks ja netiversioon on üks võimalus selleks. «Eesti Piibliseltsi eesmärgiks on nagu kõikidel rahvuslikel piibliseltsidel, organiseerida Piibli tõlkimist, trükkimist ja levitamist. Kaasajal ei tähenda raamat ainult trükitud formaati. Lisaks paberkandjale on olemas audio-, video-, digi- ja muud formaadid,» selgitas Jaan Bärenson.

Eesti Piibliselts on kätt proovinud CD-Piibliga, mis ilmus 2001. aastal, hiljem ilmus Uue Testamendi audioväljaanne ning käsil on viipekeelse Markuse evangeeliumi väljaanne, mis ilmub videoversioonis. «Nüüd oli järjekord netipiibli käes,» lisas Jaan Bärenson.

Sobilik kiire elutempoga inimesele

Uues netipiiblis ei kasutatud teksti lemmatiseeritud versiooni nagu CD-Piiblis. Netipiiblis on säilitatud värsiread, sest see lihtsustab rütmi ja erinevate tekstifragmentide jälgimist. Nii netipiibel kui ka CD-Piibel võimaldavad otsida konkreetset mõistet ja sõna.

«Eelkõige aitab ta lugejat, kes soovib kiiresti konkreetset teksti leida,» selgitab Jaan Bärenson. Piibli internetiversioonist on võimalik lugeda Vana ja Uut Testamenti ning apokrüüfe. Kuigi netipiibel on mõeldud kõigile, kes soovivad Piiblit lugeda, ei asenda see paberil trükitut.

Kõik ettepanekud on oodatud

Tegu on netipiibli esimese versiooniga, mis on valminud meeskonna visiooni järgi. «Netipiibel ei ole veel valmis, see täieneb kogu aeg,» rääkis Jaan Bärenson. Hetkel on puudu viidete aparatuur kirjakohtade vahel ning päevasõna igaks päevaks.

Muudatusi on tulemas, kuid eelkõige keskendutakse Piibli igapäevase lugeja soovidele. Seetõttu on oodatud kõik ettepanekud, mis aitavad netipiibli kasutamist hõlbustada. Jaan Bärensoni sõnul on neid ka terve hulga tulnud ning ta usub, et osa neist leiab varsti rakendamist.

Uus Piibli internetiversioon asub aadressil www.piibel.net.

Kristiina Hennok