Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ilmus raamat Eduard Profittlichist

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Kaante vahele on saanud esimene eestikeelne lühibiograafia katoliku peapiiskopist Eduard Profittlichist (1890–1942).

Raamat kirjeldab Eduard Profittlichi isikut, aitab lugejal teha lähemat tutvust tema vaimuliku elu ja tegevusega Maarjamaal 1930ndatel. Peapiiskop Eduard Profittlich SJ jõudis Eestis tegutseda vaid pisut üle kümne aasta (1930–1941). Siiatulek nõudis temalt kindlasti julgust – ei olnud kerge asuda elama võõra rahva ja kultuuri keskele, tundmata nende keelt. Kuid ta kandis kõiki kohustusi katoliku kiriku ülesehitamisel suurest armastusest Jeesuse Kristuse ja Jumala rahva vastu.

27. detsembril 1936 pühitseti ta piiskopiks. Pärast Eesti okupeerimist NSV Liidu poolt püüdis piiskop teha kõik, et katoliku kiriku preestrid ja erinevate ordude liikmed saaksid võimaluse okupeeritud riigist lahkumiseks. Samas otsustas ta ise kindlalt jääda Tallinna oma koguduse juurde.

Juunis 1941 ta arreteeriti ja küüditati Kirovi oblastisse. Sama aasta 21. novembril mõisteti Kirovi vanglas surma mahalaskmise läbi, ent Jumal kutsus oma sulase koju 22. veebruaril 1942 enne otsuse täideviimist.

Profittlichi keskseks õpetussõnaks oli armastus. Oma saatusele vastu minnes, kui ta 1941 oma ametikorteris arreteeriti, ei jätnud ta armastust. See elas temas, sest talle oli antud Jumalast olla usutunnistaja, sest hea karjane annab elu oma karja eest ning see on armastuse märk Kristuses.  

Raamatu lõppu on lisatud peapiiskop Eduard Profittlichi viimane kiri sugulastele enne tema arreteerimist ja kõigile katoliiklastele peetud jutlus Peeter-Pauli kirikus 1939. aastal.  

Marge-Marie Paas,

katoliku kiriku pressiesindaja