Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam, Heino Laaneots

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Heino LaaneotsHeino Laaneots
(26.08.1928–20.11.2009) 

Kauaaegne E.E.L.K. Montreali Jaani koguduse hingekarjane Heino Laaneots suri 20. novembril pärast pikka ja rasket haigust Kanadas Montrealis.
Tulevane vaimulik sündis 26. augustil 1928 tolleaegses Jäära vallas Pärnumaal. Alg- ja keskhariduse omandas ta kodumaal Kilingi-Nõmme algkoolis ja Pärnu poeglaste gümnaasiumis, teoloogilise hariduse sai Soome kiriku Seurakuntaopisto’s Järvenpääl ja Inglismaal Oxfordi ülikooli Mansfieldi kolledžis 1962–67.  
Mobiliseeriti Saksa relvajõududesse, teenis 20. Eesti diviisis 1944–45, oli pärast sõda Briti sõjavangis Saksamaal ja Belgias. Sõjavangist vabanedes siirdus 1947 Inglismaale, kus tegutses põllu-, ehitus- ja kaevandustöölisena, aastast 1959 luterliku laste- ja noorsootöö keskuse majandusjuhina ja abidirektorina. Prooviaasta E.E.L.K. Londoni koguduses sooritatud, ordineeriti 20. juulil 1968. Teenis Corbys ingliskeelset St Pauli luteri kogudust õpetajana 1969–70. Oli E.E.L.K. Põhja-Inglismaa koguduse hooldaja 1969–70 ning õpetaja 1970–76.
Kui E.E.L.K. Montreali Jaani koguduse õpetajast sai E.E.L.K. piiskop, valiti Heino Laaneots koguduse uueks õpetajaks ning ta emigreerus Kanadasse 1976. Ta teenis seda kogudust eeskujulikult üle kolmekümne aasta ning oli koguduse aastaraamatute sarja toimetaja. Osales enamikus Montreali eestlaskonna üritustes ja ettevõtmistes, erilise panuse andis ta Montreali eesti pensionäride pere tegemistele.
Pärast õpetaja Oskar Gnadenteichi errusiirdumist valiti Heino Laaneots ka Montrealist kahesaja kilomeetri kaugusel asuva E.E.L.K. Ottawa Pauluse koguduse õpetajaks, mida ta teenis aastatel 1990–2008. Oli aastatel 1982–87 E.E.L.K. Kanada praostkonna abipraost.
Akadeemiliselt kuulus vilistlasena Eesti Üliõpilaste Seltsi.
Ennastsalgavat vaimuliku perekonna liiget leinavad abikaasa Virve (neiuna Vilu), poeg Lembit, tema endised kogudused, E.E.L.K. Kanada praostkond, Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirik välismaal ning sugulased ja sõbrad Kanadas, Eestis, Soomes ja Inglismaal.

Tõnis Nõmmik