Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

In memoriam Tiit Sepp

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Sepp,Tiit_YllarKaskIn memoriam
Tiit Sepp
Ammuks see oli, kui Tiit kunagisi kaasvõitlejad ja vaimulikke endale suveks külla kutsus. Nüüd on ta ise lahkunud. Ometi püsib sild, mis ulatub üle aja. Selle nimeks on sõprus.
Tiit Sepp asus usuasju korraldama keerulistes ja otsustavates oludes, kui laoti taasiseseisvuva Eesti alusmüüri. 1990. aasta novembris moodustati kultuuriministeeriumi juurde usuasjade talitus. Talitust juhtima asunud Andra Veidemann järgis okupatsiooniajale vastupidist põhimõtet: seal töötagu inimesed, kes ei ole kirikust kaugel.
Tiit Sepp tuli Veidemanni kutsel uude ametisse Teaduste Akadeemia Majanduse Instituudist, kus ta oli töötanud 1968. aastast alates. 1988. aastal lõpetas ta kiitusega Eesti Põllumajanduse Akadeemia. Nüüd seisis tema ees aga hoopis teine põld, kus ootasid kevadtööd.
Kiiresti tuli lahendada nõukogude võimu poolt sassi aetud riigi ja kirikute suhted ning viia need inimlikule pinnale. See ka õnnestus. «Me suhtleme kui sõbrad,» on Tiit ise öelnud. Tollal pandud alus püsib tänini.
Õige pea, juulist 1992, sai Tiit Sepast usuasjade talituse juhataja, kellel tuli ühe esimese ülesandena tegelda talituse üleviimisega siseministeeriumi haldusalasse. Raske on ülehinnata Tiit Sepa panust 1993. aastal vastu võetud kirikute ja koguduste seaduse ning kirikuregistri põhimääruse ettevalmistamisse. Meenuvad töised ja samas vastastikku toetavad nõupidamised kirikute esindajatega.
Tiidul tuli rinda pista ka keeruliste ja raskesti lahendatavate probleemidega nagu kahe õigeusu kiriku staatuse küsimus. Eesti Kirikute Nõukogu tollase presidendi piiskop Einar Soone sõnul püüdis Tiit Sepp nende kirikute erimeelsusi objektiivselt hinnata ja mõlema osapoolega õiglaselt suhelda. Riigi esindajana oli Tiit Sepp hea ja korrektne partner Eesti Kirikute Nõukogule ja tema liikmeskirikutele.
Kui Tiit Sepp 1996 siseministeeriumi usuasjade valdkonna juhi ja 2002 asekantsleri ametikohalt lahkus, ei kaotanud ta ometi huvi kirikute käekäigu vastu ega sidet usuinimestega. Jääme teda meenutama tänus ja palves. Issand ütleb: «Kes järgneb mulle, ei käi pimeduses, vaid tal on elu valgus» (Jh 8:12).
Andres Põder,
Eesti Kirikute Nõukogu president