Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ingeri kiriku rasked ajad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Peterburi Maria kirik. Arhiiv.

Soome ajaleht Kotimaa tutvustab Soome kirikuvalitsuse uuringut (Karjalasta Siperiaan) Ingeri kirikust. Riikka Porkola analüüsis tuleb esile mitu huvitavat fakti Ingeri kiriku kohta. Esimene neist on Ingeri kiriku tugev liikmete hulga vähenemine. Kui aastal 1995 oli Ingeri kirikul 15 000 liiget, siis aastal 2017 oli neid vaid 8000. Praegusel hetkel on Ingeri kirikul 3500 leeritatud ja liikmeannetust tasuvat liiget. 

Teisalt on aga Ingeri kirik  oma väiksusest hoolimata vägagi aktiivne. Kolmest ja poolest tuhandest liikmest osaleb 2200 aktiivselt jumalateenistuselus. Üllatav on see, et kuigi Ingeri kiriku liikmete arv on vähenenud, on samas koguduste hulk kasvanud. Kui aastal 1995 oli 35 kogudust, siis 2018 oli kirikul neid 80. Kirikusse kuuluvad väga erineva kultuurilise, sotsiaalse ja rahvusliku taustaga inimesed. Ka Peterburi Jaani, Ülem-Suetuki ja Petseri eestikeelsed kogudused kuuluvad Venemaa seaduste tõttu ametlikult Ingeri kiriku koosseisu. 

Analüüs toob esile ka Ingeri kiriku suure sõltuvuse välisabist. Näitena tuuakse Petroskoi kogudus, mille tuludest kolm neljandikku on välistoetused, mis tulevad suures osas kas Soomest või Ameerika Ühendriikidest. Rahapuudus on Ingeri kirikus suur probleem ja see seondub ka liikmete hulga vähesusega. Kirikul on analüüsi kohaselt 14 elujõulist ja majanduslikult ise hakkama saavat kogudust, kuhu kuulub üle 80% liikmetest. Ülejäänud kogudused sõltuvad välisabist ja see on vähenev, nagu on vähenemas kontaktid sõpruskogudustega Soomes.

Ajalehes Kotimaa 08.10.2021 ilmunud Jussi Rytköneni artiklit „Inkerin kirkon jäsenmäärä pienenee mutta seurakuntia tulee lisää“ refereeris 

Kaido Soom