Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Järva-Madise sai õpetaja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jumalateenistuse järel on altari ees piiskop Joel Luhamets (keskel mitraga), Katrin-Helena Melder (paremal), Jaan Lahe, Jane Vain ja Tõnu Linnasmäe. Liina Raudvassar.

Möödunud aasta usupuhastuspühal preestriordinatsioonini jõudnud ja novembris Järva-Madise õpetajaks kinnitatud Jane Vain (46) introdutseeriti 6. veebruaril Järva-Madise Püha Matteuse kirikus sealse koguduse õpetajaks.

Kui selle päeva tujukad tuisuiilid olid kõrvalteed raskesti läbitavaks muutnud, siis rajad Järva-Madise kiriku juurde olid kutsuvalt valla. Pühakoja ning selle lähistel asuva pastoraadi esised parklad olid samuti lumest priid ning jalgrada pastoraadist kirikusse põlvekõrgusesse lumevalli otsekui joonlauda abiks võttes sirgelt sügavaks kaevatud. Meelekindluse meistrikursuseks kujunes aga jalgrada ääristama sätitud küünalde põlema süütamine ja leegis hoidmine – tuulekeeled püüdsid neid järjepanu kustu puhuda. Veel mõni hetk enne pidulikku jumalateenistust oli näha, kuidas korraldajad ühe laterna juurest teise juurde tuld läitma tõttasid. 

Jumal suurendab seda, mis olemas

Jumalateenistusel teenisid piiskop Joel Luhamets, Järva praostkonna praost Katrin-Helena Melder ja abipraost Tõnu Linnasmäe, õp dr Jaan Lahe ning introdutseeritav õp Jane Vain ise, organist oli Eve Sisask. Kirikuliste hulgas oli lisaks kohaliku koguduse liikmetele ja Jane sõpradele mitmeid vaimulikke Järva praostkonnast, aga ka kaugemalt. Just selleks, et kõik soovijad saaksid Järva-Madisele pärast oma koguduse pühapäevast jumalateenistust tulla, algas Jane Vainu kogudusega laulatamise teenistus pealelõunal kell 14.

Konsistooriumi vastavasisulise, peapiiskopi allkirjaga kinnitatud tunnistuse luges altari ees ette Järva-Madise koguduse juhatuse esimees Meeri Metso. Omapoolsed kinnitavad sõnad ütles vaimulikku talitust pidades piiskop Luhamets, kellel on Jane vaimulikuks saamise loos märkimisväärne roll – Joel Luhamets on Jane ristinud ja leeritanud ning ka ordineerinud diakoniks ja preestriks. Piiskop kinnitas, et amet, millesse Jane Vain on kutsutud, ei ole kerge, aga Jumala abile lootes on võimalik selles edeneda. Meenutades piibliloo poisikese viit leiba ja kahte kala, millest said toidetud rahvahulgad, ütles piiskop: „Olgu sul alati midagi olemas. Kui paned selle rahva ette, küll siis Jumal suurendab seda.“

Rõivastudes uueks 

Jutluse aluseks võttis Mustamäe koguduse abiõpetaja Jaan Lahe kirjakoha kirjast koloslastele, kus autor räägib kristlaseks saamisest kui uueks inimeseks riietumisest. Ta selgitas, et metafoor riietumisest oli antiikajal levinud viis näidata staatuse muutust, uue elu algust. Koloslaste kirjas kirjeldatakse kristlasi Jumala valitud pühadena, kes eristuvad südamliku kaastunde, lahkuse, alandlikkuse, tasaduse ja pika meelega. Kes üksteist taluvad ja üksteisele andestavad kombel, nagu Jumal andeks annab. 

Tuues tervitusi Mustamäe koguduselt tunnistas õp Lahe, et on Järva-Madisel esmakordselt. Ta tuli, et soovida oma endisele õpilasele Jane Vainule õnnistust oma koguduse teenimiseks. Lahe soovis introdutseeritavale kõike seda, mida soovitakse koloslastele. „Kõik hea on kingitus meile. Meie ülesanne on viia see rõõm ka teistele. Sinu ülesanne on jagada inimestele rõõmu,“ toonitas Lahe ja lisas, et koguduse vaimulik peab lakkamatult läbi oma sõnade ja tegude, kogu eluga, olema rõivastatud Kristusele meelepärasega.

Kogudusse väga oodatud

Pärast jumalateenistust paluti kõiki kirikulisi seltskondlikuks koosviibimiseks Järva-Madise vallamajja, kuhu kohalik külaselts oli katnud uue õpetaja auks rikkaliku pidulaua. Õnnitlejate rivi oli pikk ja kõned südamlikud. 

Teiste hulgas ütles uuele õpetajale tere tulemast Järva praostkonda praost assessor Katrin-Helena Melder, kes meenutas Vainu Järva-Madisele jõudmise tausta. Palju jaksu ja Jumala hoidmist soovis kogudust seni hooldanud Tapa õpetaja Valdo Reimann. Õnnitlejad olid ka Pärnu-Jakobi kogudusest, mida Jane Vain on diakonina teeninud, samuti pidas ilusa tervituskõne Vigala õpetaja Kristiina Jõgi, kes oli Jane mentor pastoraalseminari ajal. 

Järva-Madise koguduse liikmed kinnitasid, et Jane Vain on olnud juba pikka aega kui koguduse oma õpetaja oodatud. Noorelt, sportlikult ja kõrgelt haritud vaimulikult oodatakse, et ta lõimiks koguduse kogukonda. Et ta tooks siia kultuuriloost nõnda rikkalikele Tammsaare-maile värsket hingamist ja uut elu. Usuteadusliku hariduse on Jane Vain saanud metodisti kiriku teoloogilises seminaris (cum laude) ja end täiendanud Saksamaal Heidelbergi ülikoolis, samuti on ta õppinud usuteaduse instituudis (magistrikraad usuteaduses). Ta on töötanud sotsiaalvaldkonnas ja diakonina teeninud Pärnu-Jakobi kogudust. Ka Järva-Madisele asudes jätkab ta osakoormusega hingehoidjana Pärnu haiglas.

Liina Raudvassar

Jane Vain

Sündinud 26. aprillil 1975

Lõpetanud Võru 1. keskkooli, Tartu ülikooli (bakalaureus psühholoogias ja sotsiaaltöös), metodisti kiriku seminari (bakalaureus praktilises usuteaduses, cum laude), usuteaduse instituudi (magister usuteaduses)

Ordineeritud diakoniks 2019 ja preestriks 2021

Teeninud diakonina Pärnu-Jakobi koguduses

Töötanud sotsiaalvaldkonnas