Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesus – kiusatuste võitja

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Paastuaja pühapäevad kõnelevad meile Jeesuse võitlusest pimeduse jõudude, patu ja surmaga. Ps 91:15 sõnum «Ta hüüab mind appi» suunab meie pilgud vaimse maailma võitlustele. Saatan proovib Jeesust ahvatleda kõrvale Jumala armastuse ohvriteelt. Iisraeli lastele esiisade ajal kõrbes antud taevamanna annab talle põhjuse Jeesust kiusata. Jeesusele ei peaks ju olema raske muuta kivid leivaks oma rahvale, kuid Ta tõrjub kiusatuse, hoides kinni Jumala sõnast.
Kiusaja asetab Päästja templiharjale, millelt messias pidi end esmalt ilmutama. Jeesus tõrjub sellegi kiusatuse. Ta peab saama ülendatud ristile Kolgata mäel, kust Jeruusalemm Teda näeb. Alles seejärel on Ta ilmumas kirkuses moel, kus Teda saavad näha kõik rahvad. Kiusaja pakub Jeesusele maailmavalitsemist, kui Ta vaid saatana ees kummardub. Issand ütleb: «Kummarda Issandat, oma Jumalat ja teeni ainult teda!» (Mt 4: 10b). Jeesus saab meelevalla taevas ja maa peal, aga enne peab Ta käima lõpuni Jumala armastuse ohvritee.
Vanasõna ütleb: «Annad saatanale sõrme, võtab terve käe.» Saatan saab väe sellelt, kes kummardab teda ja alistub tema tahtmisele. Ta soovib pöörata tõe valeks ja halva heaks ning vastupidi. Nagu Kristust on ka saatanat kunstis kujutatud karjasekepiga, aga tema sauast eendub selgelt nähtav mürgipiik. Kristus on võitnud saatana ja paljastanud kiusaja valetajana.
Anti Toplaan