Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesuselt kistakse riided seljast

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Sajandeid enne, kui Rooma sõdurid hinge vaakuva Jeesuse risti all Tema räbaldunud riiete üle mõnitavalt liisku heidavad, kirjutas psalmist prohvetlikult: „Nad jagavad mu rõivad eneste vahel ja heidavad liisku mu kuue pärast.“ (Ps 22:19) Vormikandjatest käsualustele pakuvad erilist mõnu alasti kistud Ristilöödu alandamiseks kulutatud minutid. Verise ja higise rõivatüki Jeesuse seljast ära rebinud ja selle liisuga endale võitnud sõdur rikastab oma elu mõne silmapilgu jagu võimunaudingutega.

Suuremaid ja väiksemaid võimureid tunneb iga ajastu. Neid leiab iga rahva hulgast, igast vanusest ja soost, ainelisest staatusest ja haridusest sõltumata. Võimalust kellelegi alandavalt kohta kätte näidata, oma võimu ja üleolekut esitleda kasutavad enamasti need, kellel tavapäraselt selline meelevald seaduse või korra kohaselt puudub. Hingelt ja südamelt väike inimene oskab ka ainsa, silmapilguks tekkiva võimaluse muuta suureks ülekohtuvõimu vaatemänguks.

Väekalt suur on iga valitseja, ülem ja perepea, kes ei vaja oma meelevalla rõhutamiseks jõudu ega vahedalt kurja ja kalkuleeritud kavalust. Teda on õnnistatud jumaliku tarkusega olla armuline. Armuline ja armastusest kannustatud juht on suuremeelne ja üllas. Karistuse määramise õiguse kasutamata jätmine, et anda eksinule uus võimalus, kõneleb suurest südamest ja kristlikust armastusest. 


Katkend peapiiskop Urmas Viilma raamatust „Via crucis. Meie Issanda Jeesuse Kristuse ristitee“, X peatus lk 45–46 (Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, 2022)

Raamatut saab osta EELK konsistooriumist, https://eelk.ee/tellimine/