Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jõelähtme raidkivi mõistatus ootab lahendust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Jõelähtme kohalikust paasist kivi on ligi meeter kõrge ja kaalub kuni 70 kilo.   Koguduse FB-leht.

30. oktoobril avatakse Jõelähtme kiriku aias labürint, mille rajamisel leiti murukamara alt salapärane raidkivi. 

„Me hoidsime leidu esmalt enda teada ja jagasime vaid valituile. Et uurida, millega on tegemist. Kui valitud kehitasid õlgu, tunnistades, et nad ei saa aru, millega on tegemist, tõime leiu avalikkuse ette,“ räägib Jõelähtme õpetaja Margus Kirja, meenutades, et koguduse aiatööde käigus suve lõpus tuli vana raidkivi esile. Õpetaja sõnul kinnitavad asjatundjad leidjate oletust, et tegemist on kunagise hauatähisega, ilmselt massiivse rõngasristi jalaga, ent lahkarvamusi tekitab tänaseni küsimus, mida tähendab kivisse raiutud tekst. 

„Kivisse raiutud tekst äratas tähelepanu, sest selleks kasutatud alfabeet tundus tundmatu,“ märgib Kirja ning selgitab, et versioone on esitatud mitmeid. Nii pakutakse, et tegemist on kas kirillitsas või kopti keeles kirjutatuga, ruuni- või peremärkidega või koguni, et tekstiks on ühendatud mitu alfabeeti või et lugema peab paremalt vasakule. Sotsiaalmeedia sõnumiseinal jagatakse kahetsust, et Uku Masing, kes kindlasti salakirja dešifreerimisega toime tuleks, enam ei ela. 

„On naljatatud ka, et äkki olen ise kivisse isikliku kuulsuse saavutamiseks täkked teinud,“ muheleb Kirja, lisades tõsinedes, et tema enda mõte, mida ka mõned eksperdid on jaganud, on, et tegemist võib olla n-ö algelise eesti keelega. 

Kogu ebakindluse juures on aga selge, et ligi meeter kõrge ja 60–70 kilo kaaluv kivitahukas on kohalikust paekivist. Kivi on olnud taaskasutuses põrandakivina hoones, mida pole juba 150 aastat olemas. Tekst kivil on sellest vanem. 

Ära on tuntav vaid ladinakeelne sõna ANNO, millele järgnenud numbrikombinatsiooni esimesed numbrid on hävinud, aga number 9 on loetav.

Kõigil huvilistel on nüüd võimalik uurida salapärast kivi kodust lahkumata tänu 3D-mudelile, mille autor on Vaiko Veelaid Hades Geodeesia OÜst: https://bit.ly/3Fas4fm.

Liina Raudvassar