Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumala kirves

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Lugejate kirjad / Number:  /

1889. aastal ilmus Rõuge kirikuõpetaja Rudolf Kallase jutluseraamat „Igawene Ewangelium ehk Rõõmusõnum Jeesusest: Uus jutlus-raamat“.

21. jutluses räägib ta eesti rahva ajaloost, pattudest ja püsimisest. Läbi ajaloo on meid saatnud sõjad, katkud, näljahädad, rüüstamised ja piinamised. Üle 700 aasta oleme kogenud meie maal ristiusku. 19. sajandi lõpus polnud Eestimaal sõda, kuid Kallas ütleb, et kui varem taheti hävitada meid väljastpoolt, siis nüüd hävitame ennast ise. On kirved me pea kohal, mis valmis meid hävitama.

Esimene kirves on vargus. Ahnus veab vargusele. 2019. aastal pandi toime üle 27 000 kuriteo. Viljandis on ligi 18 000 elanikku, nii et igale kodanikule jätkuks kuritegusid – oleks tõeline kurjategijate linn.

Teine kirves on abielulahutused. Kallase ajal lahutati 10 abielu 1000 laulatatud abielu kohta. Meie ajal lahutatakse abieludest pooled. 

Kolmas kirves on kõrtsid ja alkohol. Kallas arvutas välja, et kui tühjaks joodud alkotoobid kõrvuti panna, siis oleks 4000 versta (verst on natuke üle kilomeetri) pikkune rida. Meie ajal peetakse kuus liitrit puhast alkoholi aastas elaniku kohta rahva tervist kahjustavaks, meie joome üle kaheksa liitri alkoholi inimese kohta aastas. 

Oleme jõudsasti edasi liikunud Kallase ajast, ikka kiiremini ja kiiremini hävingu poole. Ja eks ole ka häbiks see, et oleme üks maailma kõige uskmatum rahvas. Kallas ütleb, et Jumala viha on meie peal. Kas on inimest, kes teeks pidevat palvet oma rahva eest? Kallas imestab, kui inimene õhtul ilma palveta magama läheb, et ta siis veel järgmisel hommikul elus on. 

Ristitud inimesed on kuradist ja surmast vabastatud, aga Jumal võib anda inimese, ka ristitu, kuradi kätte kiusamiseks, usu läbikatsumiseks. 

Ja nüüd meie aeg: meie elame praegu sõja ajal – viirus on meie vaenlane. Jumala viha on meie peal ja meid raiutakse maha, kui me ei pöördu ega paranda meelt. Praegune sõjaolukord on meid eraldanud üksteisest, on üksikud naised ja mehed, kes on nüüd sunnitud elama erakutena. On tähtis, kuidas me käitume nüüd, ja kui Jumal lubab jälle hingata kunagi ilma viiruseta, kuidas elame siis. Kogu elu on õppetund, oluline on, mida me õpime ja mis järeldused teeme. 

Rudolf Kallas on kirjutanud, et ainult seepärast ei lange veel kirves meie peale, et Õnnistegija Jeesus Kristus palub meie eest. Jah, kui ta ei paluks, siis meid enam ei oleks. 

Jaan Tooming


Toimetuse kirjakast

Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu

E-post: ek@eelk.ee