Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kadunud ja jälle leitud

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Rõõmustage koos minuga ...                                      Lk 15:6

Kadunud asja võib inimene otsida vähemalt kahte moodi: suvaliselt ja meeleheitlikult ringi tuulates ja üha enam närvi minnes või rahulikult ja metoodiliselt otsides. Mõlemal puhul on kadunud asi otsijale ülimalt oluline. 

Tähendamissõna kadunud lambast ja kadunud drahmirahast näitab sedasama: see, mis kadunud, on otsijale väga tähtis, kuid siin kasutab otsija seda teist meetodit. Otsijaks on Jumal ja kadunud on inimene. Eksinud lammas ei oska ise tagasi minna; seepärast ta ju ongi kadunud. Ja ega kadunud drahmiraha karga võluväel ise otsija kätte. Keegi tegutseb aktiivselt. Ühepoolselt. Just seepärast, et mingit võlukunsti ega trikki siin pole, on meil tegemist meie oma, hästi tuntud maailmaga. 

Ime on selles, et Jumalale läheb kadunud inimene nii väga korda, et ta võtab aega ja hakkab teda otsima. Jumal tuleb oma kõrgusest väga madalale: tolmusele põrandale, toanurkadesse, kõiki urkaid hoolega valgustades. Ta läheb tühjusesse ja öösse, sest tal on väga vaja kadunud inimene, kes ei oska tagasi tulla, veel enne koitu üles leida. Aeg jookseb.  Jumalal on aega küll, kuid inimesel ei ole.

Lool on õnnelik lõpp. Kuidas saakski see teisiti olla? Otsija on ju Jumal. Ta hakkas inimest otsima juba paradiisiaias, kui päev viluks läks ja inimene ennast Jumala eest ära peitis, tahtes teda maailmast ja oma elust ära. Jumal ei jätnud. Ta ei jäta. Mis kadunud, leitakse ja rõõmu sellest jagatakse. „Rõõmustage koos minuga!“

Meelis-Lauri Erikson