Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kannatuse pühapäev

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve / Number:  /

Pühapäeva evangeelium lõpeb Jeesuse mõistukõnega ära heidetud, kuid nurgakiviks saanud kivist. Vana Testamendi kirjakoht räägib Iisraeli pimedusest ja silmakirjalikkusest. Jutluseks antud epistel rõhutab, et kivi, mille ehitajad hülgasid, on saanud nurgakiviks.
Meie ajal tähendab nurgakivi panek ehitise sümboolset alustamist. Omas ajas oli see pigem hoone valmimise tähis. Tipukivi paigale seadmine, mis lukustas näiteks võlvkaare kandvaks tervikuks.
Ajalooliste ehitiste ehteks on peenelt töödeldud raidkivid ja -figuurid. Saaremaal Kaar­ma kiriku juures seisab veidi räämas varjualune, kuhu on kogutud maa seest leitud raidkivide äravisatud vigased toorikud.
Need kunagiste kiviraidurite apsakad on aga tänapäeval hindamatu väärtusega leid, mis kannab endas informatsiooni arhitektuuri ja tehnoloogia ajaloost. Need untsu läinud kivid õpetavad veel kõrgemalt hindama vormiküllaseid portaale ja pea kohal kummuvaid võlve.
Elu väärtus ei peitu üksnes võitudes. Jumala õnnistus kohtab meid ka siis, kui oleme teiste või ka endi arvates ebaõnnestunud. Üksnes Jumala käes on õigus ja õiglus täiuslik. Kristuski oli esmapilgul ebaõnnestunu, kes suri hukkamõistetuna ristil. Ometi on tema saanud kõige õigeksmõistmise ja halastuse toojaks kogu inimkonnale.
Mart Salumäe