Kas tehisaru tuleb kirikusse?
/ Autor: Sven-Olav Paavel / Rubriik: Sündmused, Uudised / Number: 19. märts 2025 Nr 11 /
Helsingi luterlikus Pauluse kirikus toimus 4. märtsil jumalateenistus, mis viidi läbi üksnes tehisaru (AI) abil. AI koostas nii jutluse kui palvetekstid ja valis muusika ning kandis ette kogu ürituse.

Paljude elukutsete esindajad inseneridest näitlejateni tunnetavad tehisaru mõju oma igapäevatöös. Kas tehisaru on oodata lähiajal ka kirikusse? Vatikan avaldas 28. jaanuaril põhjapaneva dokumendi AI kasutuse, olemuse, ohtude ja võimaluste kohta.
Tehisaru on juba kirikus
Esimene tehisaru poolt läbi viidud jumalateenistus toimus 2023. aasta juunis Saksamaa evangeelse kirikupäeva raames Baierimaal Nürnbergi ligidal Fürthis, kus see tekitas suurt uudishimu ja elevust, nii et 19. sajandi neogooti stiilis Pauluse kiriku ukse taga vookles enne jumalateenistust pikk saba nagu lennuvälja turvakontrollis.