Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Katoliiklased pühitsevad halastuse aastat

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Halastuse aasta tunnuslause on «Olge armulised nagu isa» (Lk 6:36). Internet

Roomakatoliku kirikus algas erakorraline püha aasta. Sel puhul avati halastuse uksed ka Tallinna ja Tartu katoliku kirikutes.

Roomakatoliku kirikus on üle 700 aasta välja kuulutatud nn pühasid aastaid, mil usklikke eriliselt meeleparandusele kutsutakse. Paljud võtavad ette palverännaku Rooma, et minna läbi neljas sealses kirikus asuvate pühade uste. Nood on tavaliselt kinni müüritud ning avatakse ainult pühadeks aastateks, mis harilikult kuulutatakse paavsti poolt välja iga 25 aasta järel.
Seekordne püha aasta on aga erakorraline ning kannab halastuse aasta nimetust. Sellega julgustatakse usklikke tulema Jumala ligi, et kogeda tema andeksandmist, aga ka osutama halastust oma kaasinimestele.
Traditsiooniliselt algab püha aasta Rooma Peetri kiriku püha ukse avamisega, mis toimus seekord 8. detsembril. Sel puhul peetud jutluses rõhutas paavst Franciscus, et kirik peab kuulutama Jumalat mitte ainult kohtumõistjana, vaid eelkõige armulisena. Ühtlasi märkis ta ära 50 aasta möödumise pöördelisest Vatikani II kirikukogust.
Uudne on see, et sedapuhku avati nn halastuse uksi paljudes kohtades üle maailma. See oli paavsti tahe, et ka need, kel pole võimalik Rooma sõita, võiksid halastuse aastast osa saada. Esimese neist ustest avas kodusõjast räsitud Banguis (Kesk-Aafrika Vabariik) paavst isiklikult juba esimesel advendil. 13. detsembril toimus vastav tseremoonia aga paljudes katedraalides ja muudes tähtsamates kirikutes üle kogu maailma.
Muuhulgas on halastuse uksed avatud nüüd ka Tallinna ja Tartu roomakatoliku kirikutes. Lähemat teavet võib leida katoliku kiriku kodulehelt www.katoliku.ee.
Rain Soosaar