Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kihelkond hoiab kokku ümber kiriku

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Äsja Kose koguduse õpetajaks seatud Tauno Kiburile (keskel) on vaimuliku juhi ametis abiks diakon Rein Keskpaik (paremal) ja koguduse juhatuse esimees Andres Õis.
Liina Raudvassar

16.–26. augustini kestnud Kose kihelkonnapäevad toimusid juba seitsmendat korda, kolmandat korda vältasid need aga pühapäevast pühapäevani.

Pühapäeval lõppenud Kose kihelkonnapäevade puhul saab rääkida jõulisest traditsioonist, mis aastate eest toonase õpetaja Mare Palgi (1973–2014) eestvedamisel alanult on leidnud aasta-aastalt jõulisema jätku ning on igati oodatud sündmus kohaliku kogukonna kultuurikalendris.

Jätkates ise seisva vaimulikuga
Parimalgi tahtmisel on raske reastada kihelkonnapäevade sündmusi paremuse järgi, saati ühte üritust teistest ülemaks hinnata. Sellest hoolimata eristub tihedast programmist 20. augustil toimunud introduktsioonijumalateenistus, mille käigus peapiiskop Urmas Viil­ma seadis Kose Püha Nikolause koguduse õpetaja ametisse Tauno Kiburi.
Kirikupead assisteerisid praost Jaanus Jalakas ja abipraost Margus Kirja, kaasa teenisid õpetaja Jaan Nuga, diakonid Rein Keskpaik ja Ahti Udam ning misjonär Veikko Määtta. Orelil musitseerisid koguduse organistid Vaike Juursalu ja Kahro Kivilo, viimase juhatamisel toetas koguduselaulu Kose kiriku pasunakoor. Just orkestri osalusel kõlas lõpulauluks valitud «Hoia, Jumal, Eestit» taasiseseisvumispäevale väärilise paatosega.
Iseseisvusest, selle sisust ja hoidmisest oli juttu ka õpetaja Kiburi jutluses, kes sõnamängulise võttega mõistele lähenedes esitas sissejuhatava küsimuse: mis asi see ise seismine on? Tõepoolest, kuidas ja kas on ülepea võimalik ise, ilma ühegi toetuse või abita, püsti seista? Kriitiliselt osutas ta muret tekitavale tendentsile ühiskonnas, kus kõlavad loosungid kutsuvad üles olema «mina ise». «See suhtumine viib hoopis sisemisest vabadusest eemale,» jagas vaimulik hirmu võimaliku paradoksi ees.

Mare Palgi mälestus kuldses kirjas
Kindlasti oli üheks kõrghetkeks ka kirikuseinale õpetaja Mare Palgile mälestustahvli avamine. Marmorist tahvlile on kuldkirjas graveeritud õpetaja sünni- ja surmadaatum ning koguduse teenimise aeg; samuti on märgitud, et tegemist oli esimese naisvaimulikuga Kose koguduse 32 õpetaja seas. Ära on toodud seegi, et õpetaja Palgi rajas Kose kirikusse muuseumi-arhiivi-raamatukogu. «Oma rõõmsa meele ja armastusega kasvatas ta kogudust, võttis maha hirmud, et kirik on matusekontor,» meenutas varalahkunud õpetajat tänumeeles juhatuse esimees Andres Õis.
Tema sõnul said ka nüüdseks juba traditsiooniks saanud kihelkonnapäevad alguse õpetaja Palgi mõttest. Ometi toob iga aasta esile uued nüansid ning selle aasta märksõnaks nimetab Õis sallivust: «Eesti vabariigi läheneva 100. aastapäeva eel mõtlesime, mida võiksime koguduse nimel kinkida, et millest jääb meie riigis vajaka, ja leidsime, et armastust ja sallivust võiks rohkem olla.»
Koguduse tublide käsitöötegijate eestvõttel ongi nüüd pastoraadis avatud kihelkonnasalli kudumine, millega sümboolselt sallivust kasvatatakse. «Kõik on teretulnud kaasa kuduma,» julgustab Andres Õis, selgitades, et sallikudumine toimub kahest otsast korraga, nii nagu dialoogis kunagi.

Vaimulikuks kasvamine
Kirikumõisa saalis avatud kohvikus ootas huvilisi igal õhtul põnev programm. Mitme teemaõhtu seast võiks esile tõsta filmiõhtut, kus tutvustati Andres Õisi filmi «Vaimulikuks kasvamine», mis portreteerib koguduse diakonit Rein Keskpaika, pakkudes ülevaadet tema usulisest kasvamisest. Aastatel 2011–2015 on kaamera saatnud diakonit tema teedel, dokumenteerides olulisi sündmusi Rein Keskpaiga ja Kose koguduse elus. Film aitab mõista, miks ja kuidas sai tublist kooliõpetajast pühendunud jutlustaja, hiljem diakon.
Kose kihelkonnapäevadel on alati oodatud külaliseks sõpruskoguduste esindajad Soomest. Kui äsja külastas Kose koguduse delegatsioon sõpruskogudust Hollolas, siis kihelkonnapäevadel olid Kosel külalised Espoo toomkogudusest eesotsas toompraost Antti Kujanpääga.
Liina Raudvassar

Kose kihelkonnapäevad 2015
Said alguse 2008. aastal
Toimusid 16.–26. augustini
Avati mälestustahvel õpetaja Mare Palgile
Seati koguduseõpetaja ametisse Tauno Kibur
Esitleti Andres Õisi portreefilmi diakon Rein Keskpaigast
Kihelkonnasalli ühine kudumine
Külas Espoo toomkoguduse esindus