Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirik ja muusika käivad kokku

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ma tahan laulda Issandale oma eluaja ja mängida oma Jumalale, niikaua kui ma olen elus. Ps 104:33

Ligi 30 aastat Kärla Maarja-Magdaleena koguduse kooris Kargell laulev Aime Haamer kirjutab muusika ühendavast väest ja sellest, milline huvitav elu kirikumuusikutel lisaks kooriproovidele ja esinemistele on. Kargelliga soovitakse kindlasti jõuda ka tuleval aastal toimuvale ülekirikulisele laulupeole.

Mu käsi on käinud hästi ja ma saan laulda kiituslaule. Koorilaul on tulnud ise mu juurde. Või on antud kõrgemalt märku, kes teab. Musikaalsusega on suguvõsa õnnistatud, vanaisa Aleksander Aksalu oli Kärlal köster-organist ja koorijuht-õpetaja. Mõlemal vanemal olid ilusad lauluhääled. Pisut on mullegi antud.

Elame maal ja pole õige öelda, et maaelu on kängumas. Eestimaa on just nüüd parim paik maakeral, siin on hea elada nii maal kui linnas. Inimese elu on särav, kui ta tahab ja julgeb elada piibliõpetust eeskujuks võttes.

Lauljad on muusikast läbi imbunud ja see on hea. Olen kiriku naiskooris koos 20 kaaslasega laulnud juba 27 aastat. Koorist on läbi käinud oma sadakond inimest teismeeast kõrge vanuseni välja. Koguneme ikka ja jälle pühapäeviti pastoraati. Mis mind sinna tõmbab? Kenad inimesed, kes hoolivad ja üllatavad oma andekusega ning koorijuhi Ülle Vallaste (organisti ametis täitus 30 aastat) naerul nägu ja oskus laulud selgeks õpetada. 

Oleme lisaks esinemistele pühakodades saanud võimaluse tutvuda erinevate koguduste ajaloo, kunsti ja arhitektuuriga, samuti kohtuda rõõmsate inimestega üle Eesti. Kõik kirikud on omanäolised ja nendes olev kunst kordumatu. Kodumaa loodus ning ajalooliselt tähtsad paigad on põnevad ja kutsuvad märkama. Just oma kooriga ringreisidel olles olen saanud võimaluse erinevate paikadega lähemalt tutvuda.

Möödunud aasta oli Kärla koguduse Kargelli koorile eriline. Oli kindlasti Jumala sõrm, mis õnnistas ka meie viimast laulumisjonireisi Kosele. Keeruline aeg lükkas juba kokkulepitud reisi muudkui edasi. Viimaks see aga õnnestus. Need kaks päeva novembri keskpaigas olid sügise ainsad päikeselised ja soojad.

Kose kirikuaias pastoraadi trepil põlesid küünlad. Nii armas vastuvõtt! Õhtul kutsuti meid kirikusse Taizé palvusele. Laulsime armsaid viise, trompet saatmas. Täiesti uus kogemus, nii imeline! Pühapäeva jumalateenistusel, mille pidas õp Kerstin Kask, teenisime  kaasa muusikaga ja pooled laulud olid saatega, kontsertmeistriks Katre Roolaht. Laulu „Ave Maria“ eest saime eraldi kiita kohalikult organistilt Kahro Kivilolt – see pala on tõesti väga ilus ja lauljatele ka keeruline. Tutvusime koguduse ettevõtliku juhatuseesimehe Andres Õisiga, kes ütles, et eriliste külaliste rõõmuks on ta nõus ka kokkama. Selles, et seegi kunst on tal hästi selge, võisime veenduda.

Kirikud, kus möödunud hooajal kooriga jumalateenistustel osalesime, on kõik omanäolised. Saime kogeda Valga Jaani kiriku erilist akustikat ja esinedes tunda kirikuliste tänu. Meie õpetaja Rene Reinsoo pidas seal ka jumalateenistuse. Veel külastasime Hargla ja Karula kirikuid.

Mustjala Anna pisikesse jumalakotta paluti meie koor Jeesuse emale pühendatud kiriku sünnipäevale. Saal oli sel puhul küünaldega valgustatud. Muusikaga pikitud jumalateenistusele järgnes kirikulistega koosolemine äsja remonditud kultuurimajas. Meie lauluhääled helisesid sealgi.

Võtsime osa veel ka 30. juulil toimunud Sõrve laulupeost, mis oli pühendatud Martin Körberi mälestusele.  

Üllatuseks meie koorijuhile tuli kutse Pereraadiosse. Koori oli märgatud. Tallinna stuudios tegi Oleviste koguduse pastor Ülo Niinemägi meist tunnise saate ja salvestatud sai 14 laulu. Eelnevalt oli muusikapalad CD-le salvestanud Saaremaal Valter Rooso. Saade oli eetris 14. jaanuaril.

Meie naaberkoguduse Kihelkonna naiskoor Ülle Reinsoo juhtimisel tähistas teisel advendipühapäeval 30. sünnipäeva. Valgetes pluusides naised rivistusid altari ette. Kümnest muusikapalast üheksa olid esmaettekandes ja neid tutvustas dirigent, kes on enamiku laulude viisilooja. Pidulikku sündmust külastanud Saarte praost Anti Toplaan pidas sütitava jutluse. Ka meie koor oli juubilari õnnitlemas.

Kodukirikus juhatasime lauluga sisse advendiaja. Kevadel külastas meid peapiiskop Urmas Viilma, sest Saarte praostkonna sinodit peeti mullu Kärlal ning meie kaks laulu kaunistasid sündmust. 

Kui armas on laulda kiitust vägede Jumalale, sellest saab Kärla koguduse koor igal kirikuesinemisel osa. Issandale laulmine on topeltpalve. 

Aime Haamer

koorilaulja