Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kiriklikud sündmused jõudsid Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 logo

EELK vaimulik laulupidu ja kirikupäev ning Viljandi orelifestival arvati Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi.

„EELK vaimulik laulupidu ja kirikupäev ning Viljandi orelifestival, mis toimuvad 2024. aasta suvel Viljandis, on tõepoolest vastu võetud Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi,“ kinnitab Eesti Kiriku järelepärimisele Tartu 2024 lisaprogrammi koordinaator Liisi Rohtung. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 on Eesti 2024. aasta tippsündmus ning Tartu ja Lõuna-Eesti suurim ühine ettevõtmine.

Suuri muutusi ei tule

Esimesena jõudis EELK Kirikupäeva ja Laulupeo SA juhataja ja orelifestivali kunstilise juhi Tuuliki Jürjoni Viljandi linnavalitsusest teade, et 2020. aastal alustanud orelifestival arvati kultuuripealinna programmi. Sealt tekkis idee, et ka vaimulik laulupidu ja kirikupäev võiksid sinna sobida: „Vaimulik laulupidu on ju samuti suur kultuurisündmus ja Viljandi linn Tartu kultuuripealinna ametlik partner. Neilt sain juhised, kuidas kandideerida ja umbes kuu möödudes tuli positiivne vastus.“

Suuri muutusi see kaasa ei too, kindlasti aga asetab mõlemad kultuurisündmused laiemale tasandile. „Lisarahastust sellega ei kaasne, küll aga reklaam. Info jõuab palju rohkemate inimesteni ja see on tänapäeval väga oluline,“ jagab Tuuliki Jürjo. Üks lisakohustus siiski tuleb – kõigil programmi arvatud sündmustel on minimaalsed nõuded keskkonnahoiule. Näiteks tuleb võimaldada jäätmete liigiti kogumine; pudelivee asemel tuleb osavõtjatel soovitada tarbida kraanivett ja pakkuda korduskasutatavate joogipudelite täitmise võimalust; mitte kasutada ühekordseid nõusid; nimekaardid, käepaelad, sildid ja muud trükitavad materjalid (nii materjalide disain kui ka valik) peavad olema korduskasutatavad jne.

Kultuuriamps pikemaks ajaks

Praegu on 27.–30. juunil 2024 toimuva EELK kirikupäeva ja vaimuliku laulupeo ettevalmistuses kõige pakilisem programmi koostamine, sest Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammi tarvis on vaja andmed esitada 1. oktoobriks. Paika on saanud kooride proovide ja avajumalateenistuse ajad ning et laupäeva pärastlõunal toimub rongkäik ja laulupeo kontsert Viljandi laululaval.

Kirikupäeva osas sõelutakse ideid, mis ideekorjes laekusid. „Kirikupäev sisaldab väga suure hulga mitmesuguseid Viljandi eri paikades toimuvaid sündmusi loengutest kontsertideni. Laulupidu ise on tasuta, aga pole välistatud, et mõnel kirikupäeva kontserdil on piletid,“ annab Jürjo infot.

Kooride registreerimist pikendati 1. oktoobrini, et anda võimalus liituda neil, kes olid seotud tänavuse üleriigilise noorte laulupeoga. Tuuliki Jürjo sõnul on registreerunud umbes 1300 lauljat. „Lastekoore oleks kindlasti juurde vaja. Ootame kristlike koolide koore! Tartu luterliku Peetri kooli koor on registreeritud,“ julgustab Jürjo lisades, et laulukaare alla mahub ühendkoorina laulma 1600 lauljat.

Külaliskoore on praegu neli: Norrast, Saksamaalt ja kaks Soomest. Väliskooride osalus aitab kirikupäeva programmi saada päris mitu kõrge tasemega koorikontserti. Kindlasti tuleb ka muid kontserte. „Kellel on võimalik jääda mitmeks õhtuks, siis soovitan, sest eriilmelisi kontserte tuleb nii neljapäeva, reede kui ka laupäeva õhtul lisaks laulupeo kontserdile. Kogudustest võiks tulla bussidega,“ kõneleb sihtasutuse juhataja Jürjo ja lisab: „Saab sellise kultuuriampsu, et kohe pikemaks ajaks jätkub. Programm on põnev.“ Lõpetuseks ütleb usutletav, et juba praegu tuleks mõelda majutuse peale: „Pooled kohad on linnas juba kinni. Kiirustada tuleks! Kui soovitakse paari ööbimiskohta, siis ilmselt leiab. Raskusi võib tekkida terve koori puhul.“

EELK Kirikupäeva ja Laulupeo sihtasutus on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku poolt asutatud organisatsioon, mille eesmärgiks on EELK kirikupäeva ja vaimuliku laulupeo korraldamine. Laulupeod on varasemalt toimunud 2000. aastal Pärnus ning 2005., 2010. ja 2015. aastal Tartus. 2020. aasta kirikupäev ja laulupidu lükkus koroona tõttu edasi 2024. aastale.

Kätlin Liimets