Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikusse läbi teleekraani

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Nagu eelmistel aastatel on ka tänavustel ülestõusmispühadel kodust lahkumata võimalus osa saada jumalateenistusest kirikus.

Kehtivat eriolukorda järgides teeb ETV koostöös Eesti Kirikute Nõukoguga (EKN) nii suure reede kui I ülestõusmispüha teenistusest otseülekande.

Suure reede teenistuse eest, mis jõuab vaatajateni Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku korraldusel 10. aprillil kell 11 Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirikust, vastutab ülempreester Mattias Palli. I ülestõusmispüha teenistus kantakse 12. aprillil kell 11.15–12.15 üle Tallinna piiskoplikust toomkirikust, kus teenib peapiiskop Urmas Viil­ma koos assisteerivate vaimulikega.

Küsimusele, kas teenistused toimuvad tühjas kirikus ilma koguduse osaluseta, vastab kirikliku meediatöö eest vastutav piiskop Tiit Salumäe: „Kirik ei ole kunagi tühi! EKN on otsustanud, et kavandatavate teenistuste pidamisel arvestatakse riiklikust eriolukorrast tulenevaid turvareegleid. Kirikus on jumalateenistusega seotud vaimulikud ja muusikud. Rangelt järgitakse distantsi hoidmise nõuet. Kui palju on kohal koguduseliikmeid, saab otsustada konkreetne kirik, aga peab väga kindlalt järgima kehtivaid turvanõudeid.“

Piiskop Salumäe rõhutab, et televisiooni jõudvate lihavõttepühade jumalateenistuste puhul soovis EKN säilitada aastatega kujunenud tava, seega ei ole muudetud eetrisse jõudvate teenistuste arvu. Küll aga on seoses riikliku eriolukorraga juurde tulnud märkimisväärselt vaimuliku sisuga saadete eetriaega. 

„Räägime kahte liiki saadetest. „Püha päeva palvus“ on eestikeelne ja läheb eetrisse pühapäeviti kl 11 ETV2-s. Pooletunnine venekeelne palvus on eetris pühapäeviti algusega kl 7.30 ETV+ programmis. Need on kaks eraldi lindistust, ei ole kasutatud subtiitreid,“ selgitab ta ja kiidab väga ERRi-poolset koostööisikut Hannela Lippust, kes produtsendina on väga vastutulelik. Piiskop kiidab ka liikmeskirikute esindajaid: „See on meile kõigile õppimise aeg. Vaimulikud peavad olema palvused kindlat aega arvestades ette valmistanud ning valmis, et salvestus toimub siis, kui selleks aja saame. Sel reedel (3. aprillil – toim.) on salvestuspäev, kus viis pooletunnist saadet peab saama linti.“

Liina Raudvassar