Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kodanikupäeva aumärgi pälvis Andres Põder

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Andres Põder võtab õnnitlusi vastu Taavi Rõivaselt ja Hanno Pevkurilt.
Avo Üprus

Peaminister Taavi Rõivas ja siseminister Hanno Pevkur andsid kodanikupäeval üle kodanikupäeva aumärgi 15 silmapaistvale inimesele.

Aumärgiga tunnustatakse Eesti inimesi, kes on silma paistnud kodanikuaktiivsuse, vabatahtliku töö või panusega ühiskonnaellu. Siseminister Hanno Pevkuri sõnul ollakse kodanik 365 päeva aastas. «Aktiivne kodanik on iga küla, maakonna või linna au ja uhkus. Täna tunnustame neid küll pidulikult, kuid lihtsad tänusõnad meie tublidele kodanikele on väga oodatud ka argipäeval,» sõnas siseminister Eesti Tervishoiu Muuseumis aumärke üle andes.
Üks aumärgi saajaid oli peapiiskop emeeritus Andres Põder, kes on aastate jooksul aktiivselt osalenud ühiskondlikes debattides ning algatanud ka regulaarseid kohtumisi erakondade juhtidega.
Tema eestvõttel on konsistooriumis asutatud ühiskonnatööga tegelev talitus, algatatud perenõustamine ja mitmed muud kirikust väljapoole suunatud tegevused ning toetatud partnerlust omavalitsustega. Tema juhtimisel kasvas oluliselt EELK avatus ja osalemine ühiskondlike probleemide lahendamisel.
Aumärgi pälvis ka Käsmu külavanem Robert Aasa, kes osaleb aktiivselt Käsmu vabatahtliku merepääste tegemistes. Ta panustab innukalt küla arengusse ja mõnusa elukeskkonna tagamisse, hoolib sellest, mis meie ümber toimub, ning on alati valmis vajajale abikätt ulatama.
Käsmu koguduse diakon Urmas Karileet ütles, et Robert Aasa on Käsmu koguduse aktiivne liige. Koguduse vabatahtlikuna on ta valvanud kahe viimase aasta suurte remonditööde järele kirikus (katuse vahetus ja välisremont). Suurematel jumalateenistustel on ta olnud abiks kotikorjanduse läbiviimisel kirikus. Robert Aasal on teinegi üleriigiline tunnustus saatest «Eestimaa uhkus» selle eest, et päästis uusaastapäeval ühe uppumisohtu sattunud rannakaluri elu.
Kirikuinimestest pälvis aumärgi ka Eesti Metodisti Kiriku Jõhvi koguduse pastor Artur Põld, kes osaleb aktiivselt sotsiaaltöö korraldamises Jõhvis ja Ida-Virumaal ning on aastate jooksul vabatahtlikuna panustanud kogukonna sotsiaalsete probleemide lahendamisse. Koostöös Jõhvi vallavalitsuse ning heategevusorganisatsiooniga Stoneworks International avas ta Ida-Virumaal puuetega laste tugikodu.
Kodanikupäeva aumärgi on EELK vaimulikest pälvinud varasematel aastatel alates 1998. aastast Esra Rahula, Tiit Salumäe, Jaan Tammsalu, Elmar Reinsoo, Tõnis Nõmmik, Jüri Stepanov, Teet Hanschmidt ja Tauno Toompuu.
Kodanikupäeva tähistatakse 26. novembril, sest just sel päeval 1918. aastal andis Maanõukogu välja määruse Eesti kodakondsuse kohta. Kodanikupäev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikuks pürgijatele. Sel päeval juhitakse tähelepanu kodanikutundele ning kodaniku õigustele ja kohustustele.
Sirje Semm