Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogumik rahvalaulu-jumalateenistusteks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Lauluvarast, mis kulgeb katkematult üle aja ja põlvkondade, on koondatud Tartu Ülikooli-Jaani koguduse väljaandesse «Regilaule ja vaimulikke värsse» 30 regivärsilist vaimulikku laulu.

Regilauliku tutvustamist tahaks alustada visuaalist, mis lummab ning lausa sunnib sisuga tutvumiseks kätte võtma. Kujunduse ja küljenduse autor Anna Lauk on näidanud head stiilitaju, kui ta taaskasutuspaberit kasutades on kaanekujunduseks sättinud ajahambast puretud põrandalaudadele koreda kaltsuvaiba ja päevinäinud pastlapaari ning lubanud üle selle hõbedakirjas noodirea leelotusena kulgema.
Laulukogumik on koostatud kindla suunitlusega. Koguduse muusikajuht Elke Unt, kelle eestvedamisel keskmiselt kord kuus Tartu Jaani kirikus regimissasid peetakse, on rõõmus, et nüüd on kriitiline kogus regilaule kaante vahel, kust neid hea vastavalt kirikuaastaringile koguduselauludeks valida.
Kogumiku on koostanud kirjandusmuuseumi teadurid Kanni Labi ja Janika Oras, toimetajatöö tegi Ülikooli-Jaani koguduse muusikajuht Elke Unt.
Luterlikus kirikus on jumalateenistuses sõna ja sakramentide kõrval kesksel kohal koguduselaul. Et muusika kasutusele kirikus ei seata 21. sajandil piire, jõuavad kirikulaulude hulka ka regilaulud. «Nende kordusel põhinev sugestiivsus kõnetab tänapäeva inimest ning aitab siseneda palvesse ja meditatsiooni, leida sõnakujundite ja viiside kaudu side enese, esivanemate ja Jumalaga,» kinnitatakse kogumiku eessõnas. Regivärsilist rahvalaulu on hea pidada «päris oma lauluks».
Väljaande materjalid ja laulude helinäited leiab internetis aadressil www.jaanikirik.ee.
Liina Raudvassar