Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kolm EELK koostöömedalit tuli Tallinna Soome kogudusse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

EELK koostöömedali said Sakari Neuvonen (vasakult), Karina Karvonen ja Vogi Vari. Erakogu.

Soome koguduse pidulikul jumala­tee­nis­tusel 11. oktoobril anti üle EELK koos­töömedalid Karina Karvonenile, Sakari Neuvonenile ja Vogi Varile.  

Karina Karvonen oli Tallinna ingeri­soom­laste koguduse rajaja, aasta oli siis 1989. Hiljem sai sellest Tallinna Soome kogudus. Aastaid on ta koguduse juhatuse liikmena vajadusel abiks olnud kogudusetöös. Karina mäletab veel koguduse rajamist: „See oli siiski suur ime, et meile tollal Moskvast lubati oma kogudus.“ Ime oli ka Pärnu mnt 8 saadud koguduseruumid, mille jaoks „kollaseid kaarte“ korjati. 

Ingerisoomlased olid aktiivsed seltsi­inimesed ning soomekeelne kogudus oli süda­measi. Nüüd, mil Karina lapsed on juba suured, on tal jälle aega koguduse jaoks. Eriti südamelähedased on talle juma­lateenistused.       

Sakari Neuvonen on välissoomlaste parlamendi Ida-Euroopa osakonna liige ning Tartu Tampere Maja peremees. Kakskümmend aastat tagasi asus ta õppima Tartu ülikooli ja sellest ajast on ta elanud Tartus. Ta on abielus ja tütre isa. Sakari on tuttav Tartus elavatele ja õppivatele soomlastele. Tampere Majas korraldatakse kunstinäitusi ja hernesupiõhtuid, kuhu kõik on teretulnud. Samas majas lauldakse ka koos Soome kogu­dusega jõu­lulaule. Saka­ri on Eestis soom­laste võrgustiku aktiivne liige.    

Vogi Vari on ingerisoomlaste Tallinna seltsi pikaajaline juhataja ja Põllküla ingerisoomlaste kalmistu rajaja. Selts koondab ingeri memmesid, kes käivad koos laulmas, tantsimas ja suhtlemas, ning on ingeri kultuuri ja pärandi säilitaja. Kui on pidu või on tarvis kuhugi autoga sõita, siis on Vogi ikka valmis aitama. Põllküla kalmistu oli sõja ajal kogumislaager, kuhu saadeti ingerisoomlased enne ümberpaigutamist Soome, kui Ingerimaal elada ei lubatud. Igal aastal käib Soome kogu­dus Põllküla kalmistul palve­tamas, laulmas ja neid aegu meenutamas. Vogile on Põll­küla südameasjaks, ta on aas­taid töötanud selle kalmistu ja mälestuspaiga arendamise nimel.     

Kõik kolm medali saanut osalevad aktiivselt kogudusetöös. Soome Püha Peetruse kogudus soovib neile palju õnne ja õnnistust!  

Hannele Päiviö,

koguduse õpetaja