Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Bartolomeus tuleb Eestisse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

12.–20. septembril külastab oikumeeniline Konstantinoopoli patriarh Bartolomeus Eestit. Visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale.

Visiidi esimesel kolmel päeval kohtub patriarh Eesti riigijuhtide ja Tallinna linnajuhtidega. Alates 15. septembrist toimuva pastoraalvisiidi käigus väisab ta Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad, Tallinna ja Aruküla. Igas peatuspaigas peetakse liturgia või palvus ning patriarh kohtub õigeusu kiriku rahvaga ja omavalitsusjuhtidega. Visiidi käigus osaleb kõrge kirikujuht Hiiumaal Puski Kristuse Sündimise kiriku ja Harjumaal Aruküla Püha Kolmainu kiriku taasavamisel ning 16. septembril teenib patriarh Bartolomeus Värska lauluväljakul vabaõhuliturgial, kuhu oodatakse kõikjalt Eestist õigeusklikke ja õigeusukiriku sõpru.

Patriarh Bartolomeus külastas Eestit ka tänavu juunis Tallinnas toimunud Euroopa Kirikute Konverentsi peaassamblee ajal ja pidas konverentsil loengu. Eesti Kiriku arhiiv

Patriarhi päevaplaani mahub avalik loeng „Ökoloogia ja haridus“ 15. septembril Tartu ülikooli aulas algusega kl 15. Kes soovivad olla loengu kuulamiseks paremini ette valmistatud, saavad osaleda 7. septembril algusega kl 17 Tartus Eesti Looduseuurijate Seltsi saalis, Struve 2, teoloog Tauri Tölpi loengul „Mis loom on ökoteoloogia?“, kus ettekandja tutvustab roheliseks patriarhiks nimetatud Bartolomeuse ökoloogiliste vaadete tagamaid. Seminari korraldavad Eesti Looduseuurijate Selts ja Eesti Kirikute nõukogu. Kuulda saab ka EAÕKi Tartu Pühade Aleksandrite kiriku koori.

Esile tõstmist väärib kindlasti ka 17. septembril Pärnu kontserdimajas toimuv heategevuslik kontsert patriarh Bartolomeusi auks. Kontserdil esineb maestro Neeme Järvi dirigeerimisel Pärnu linnaorkester ja kontsert algab spetsiaalselt selleks puhuks Madis Järvi poolt loodud uudisteosega „Pidulik Muusika Bartolomeusele“ trompetile, timpanile, orelile ja keelpilliorkestrile. Piletitulu annetatakse Pärnu Issandamuutmise katedraali remondiks ja restaureerimistöödeks.

Visiidi lõpus kohtub Tema Pühadus Eesti Kirikute Nõukogu presidendi, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi Urmas Viilmaga ja teiste EKNi liikmeskirikute esindajatega ning osaleb oikumeenilisel teenistusel Tallinna piiskoplikus toomkirikus.

Patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Praegu on Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikul 68 kogudust, kuhu kuulub umbes 34 000 liiget.

Tegemist on 1991. aastal patriarhiks valitu neljanda ametliku visiidiga Eestisse, esimest korda külastas patriarh Eestit 2000. aasta sügisel. Patriarh külastas Eestit ka tänavu juunis Tallinnas toimunud Euroopa Kirikute Konverentsi peaassamblee ajal, millel ta oli üks peakõnelejaid.

Vaata ka visiidi kava: https://l8.nu/sBsI

Kätlin Liimets