Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koolipere jätkab õnnistatud majas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kaarli kooli maja õnnistamisel peapiiskop Urmas Viilma ja kooli direktor Signe Aus. Külli Saard.

Kaarli kooli ammune unistus täielikult remonditud maja ja juurdeehitise järele on täitunud.

24. septembril õnnistas peapiiskop Urmas Viilma Tallinnas Toompuiestee 4 asuva Kaarli kooli maja ja selle juurdeehitise. Direktor Signe Ausi sõnutsi tõi ehitusperiood kaasa palju tööd ja rõõmu õnnestumistest, aga ka väsimuse ja meeleheite hetki.

Enda ehitatud

Urmas Viilma tõi esile võrdluse: „Kui kirik on nagu ristiinimese sünnitusmaja ja vaimulik võrreldav ämmaemandaga, siis kool on ristiinimese kasvulava.“ Tema sooviks oli, et Kaarli koolis kasvaksid mitte üksnes heade teadmistega, vaid ka head inimesed.

Kaarli kool on kasvanud just nagu kooli logol kujutatud puu. Ikka klass klassi haaval – laste sirgumise tempos. „See tähendab, et juba kaheksa aastat, kooli sünnist saadik, on kusagil siin majas alati puuritud ja saetud ning masinad on õues mürisenud,“ ütles Kaarli koguduse õpetaja ja kooli pidaja Jaak Aus. Tänane juurdeehitise valmimise rõõmus päev läheb mitte üksnes kooli, vaid ka koguduse ja kogu kiriku ajalukku – see on esimene kord pärast taasiseseisvumist, kui luterliku kiriku kogudus on ise koolimaja ehitanud.

Jaak Aus meenutas päeva möödunud aastal, mil suurte töödega algust tehti: „See läks lahti tegelikult nii, et töö tegijaga polnud lepingutki sõlmitud. Ütlesin ehitajale, et eks ise teate – minul raha ei ole!“ Lisas, et kui ikka juba suured kraanad õuele toodi, oli viivuks kõhe küll, aga samas selge, et ainus võimalik tee viib ainult edasi. 

Signe Aus meenu­tas avamistseremoonial Assisi püha Franciscust portreteerivast filmist pärit laulu kirikuehitusest: tuleb võtta endale aega rahulikuks kulgemiseks ja teha lihtsaid asju – selle käigus kasvab inimene ja tuleb ka taevane abi. Need mõtted on aidanud kooliperelgi vastu pidada ja edasi minna.

Pank usaldas

Sümboolse ehituskivi said avamistseremoonial paljud lastevanemad ja koguduseliikmed, kes on juurdeehitise valmimist toetanud oskuste, oma ettevõtete toodangu ja raha­ga. Ent heasoovlikke inimesi ja kaasaaitajaid on olnud ka väljaspool kooli ja koguduseperet. Julgustav kogemus oli näiteks pangalt laenu küsimine. 

Vaimulik oletab, et küllap oli neil kliendi majandustegevustele hinnangut anda keeruline – mida ikkagi teha ja kas finantseerida, kui taotleja rahavoogudest 20% moodustavad annetused? Kuid pank otsustas usaldada, laenu anda ja kõigele lisaks ka sõbralikke tingimusi pakkuda. Aus leiab, et see oli ühtlasi mõistlik ja pragmaatiline otsus, sest kesklinna südames asuv hoone jääb ju igal juhul püsima.

Koolipere unistuseks oli lift, mis eelarvesse aga ei mahtunud. Samas liikusid üks lapsevanem ja ühe lapse õde koolimaja vahet ratastoolis ja Jaak Aus mõtles, et ega kiri linnavalitsusele asja hullemaks ikka ei tee. Suur oli tema üllatus, kui Tallinna linnapealt Mihhail Kõlvartilt saabus vastus rahaeralduse teatega. „Tänu liftile saavad liikumispuudega inimesed nüüd hõlpsasti kooli ja liikumisraskustega inimesed ühtlasi kogudusemajja,“ on Aus tänulik, et linn näitas üles hoolimist. Liftist on praegu olnud palju abi ka raamatukogu raamatute kolimisel.

Jaak Aus ütleb, et praeguste koroona­piiran­gute ajal on tulnud ilmsiks väikese erakooli tugevus. Jah, mammutkooli ehi­tamine on õpilase kohta üksjagu odavam, kuid kool ise palju raskemini hallatav ja eriolukorra tingimustes ka kergemini haavatav. „Meil saab vajadusel kiiresti teha ümberkorraldusi, näiteks saavad kõik kooliastmed õppida, ilma et teistega kokku puutuks,“ ütles Aus. Rääkimata sellest, et kool on nagu suur pere ning on vähetõenäoline, et kellegi vajadused ning rõõmud-mured jäävad märkamata.

Allikas: e-kirik

Regina Hansen

Kaarli kool

1918–1940 tegutses Tallinna Kaarli koguduse Kaarli eragümnaasium

1995 alustas lasteaiana Kaarli koguduse juures

2013 saadi koolitusluba ja alustati 20 õpilasega

Hõlmab viie rühmaga ja 70 lapsega lasteaeda ja 158 õpilasega põhikooli

2019 alustati rohkem kui miljon eurot maksva juurdeehitusega, projekti tegi Sammas arhitektuuribüroo ja ehitustööd Industriaalehitus, omanikujärelevalve tegi Kattero Group OÜ