Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kui mitut piiskoppi on juurde vaja?

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Ajalehe Eesti Kirik vahendusel antakse teada, et käesoleva kuu lõpus valitakse kirikukogul ametisse uued piiskopid. Esitatud on kolm kandidaati.


Eesti Evangeelne Luterlik Kirik koosneb ühest piiskopkonnast, mille diötseesipiiskopiks on peapiiskop. Arusaadavalt võiks peapiiskopil olla piiskopiordinatsiooniga abiline. Nii on see olnud alates peapiiskop Kuno Pajulast, kelle ametiajal pühitseti piiskopiks Einar Soone.


Täna oleme jõudnud olukorda, kus emerituuris on kaks piiskoppi (k.a peapiiskop emeeritus) ja neile on kohe lisandumas veel kaks. Kui kõik kirikukogule esitatavad kandidaadid peaksid leidma toetust, saame juurde kolm piiskoppi. EELKs saab olema kaheksa piiskopiordinatsiooniga vaimulikku – neli ametis ja neli emerituuris!


Minu hinnangul piisaks meie kahanevas kirikus peapiiskopi kõrvale ühest abipiiskopist. Ametis on ju veel praostid ja abipraostid, kes täidavad teatud tsentraalseid juhtimisfunktsioone. Meil ei ole vaja nii mitmeid piiskopiordinatsiooniga koosolekujuhatajaid või kodanikuühiskonnaga suhtlejaid. Ka välissuhtlusele tuleks oluliselt vähem rõhku panna.


Ma pean õigeks, et peapiiskopil on õigus luua oma meeskond, kellega ta saab koostööd teha. Kuid teisalt peab see meeskond olema vastuvõetav ka piiskopkonna vaimulikele ja ilmikutele laiemalt. Praegu on piiskoppide valimine antud kirikukogule, piiskoppide osas ei saa vahetult kaasa rääkida vaimulike ja koguduste laiem ring. Üldsusele antakse paar nädalat enne valimisi teada, keda on kavas piiskopiameti ausse tõsta. Kirikukogusse kuulub üle poolesaja inimese, kalkuleeritakse, millised kandidaadid võiksid saada kirikukogu liikmete toetuse.


Kuna valimised on välja kuulutatud ja kandidaadid esitatud, siis valitagu neist välja üks, kellest saab peapiiskopi abiline – EELK vikaarpiiskop. Satis est.

Veiko Vihuri

Karja koguduse õpetaja