Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Küllike Valk: mõlemad kogudused on kallid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Küllike Valgu introduktsioonijumalateenistus. Vasakult Lembit Tamm­­salu, Kristel Engman, Küllike Valk, Tiit Salumäe ja Ants Leedjärv. Aleksander Ender

Detsembri viimasel pühapäeval seati õpetaja Küllike Valk Ridala ja Martna koguduse õpetajaks.

Need korrad, mil Küllikesega kohtunud olen, on olnud seotud lastetööga. Küllike ütlebki, et kõige rohkem on ta kirikus teinud lastetööd ja sel alal on tal kõige rohkem kogemusi. Alguse sai see Tallinna Kaar­li koguduses ajal, kui ta alles politseis töötas. Sellest on paarkümmend aastat. Siis hakkas ta usuteaduse instituudis religioonipedagoogikat õppima, ent katkestas õpingud.
Aastad läksid ja Küllike teenis nii riiki kui ka kirikut. Siis aga otsustas ta elu muuta ja pühenduda südamelähedasele tööle ning jätkas õpinguid. Aasta oli siis 2008. «Otsustasin kogu energia pühendada jumalariigi heaks,» ütleb Küllike.

Südamelähedased
Üle aasta on ta elanud Läänemaal ja teeninud Ridala ning Martna kogudust diakonina, jätkates kümmekond aastat tagasi pooleli jäänud õpinguid usuteaduse instituudis. Suvel kaitses ta magistritöö, sügisel lõpetas pastoraalseminari ja usupuhastuspühal ordineeris peapiiskop Urmas Viilma Küllike Valgu Tallinna toomkirikus preestriks.
Jõulupühade järel kogunes Ridala kogudus pühapäevasele jumalateenistusele, mis oli tavapärasest märksa pidulikum ning rahvarohkem. Piiskop Tiit Salumäe, keda assisteerisid abipraost Lembit Tammsalu ja vikaarõpetaja Kristel Engman, pühitses Küllikese koguduseõpetajaks. Kaasa teenis emeriit­õpetaja Ants Leedjärv. Juriidiliselt on Küllike Valk küll Martna koguduse hooldajaõpetaja, kuid ta ütleb, et ühtmoodi südamelähedased on talle mõlemad.
Tema sõnul oli jumalateenistus väga ilus, kirikusse oli tulnud ka palju sõpru, Soome sõpruskoguduse inimesed, lisaks Haapsalu ja Martna koor, orelil mängis Lia Salumäe. Tänu organistile toimib mõlemas teenitavas koguduses muusikatöö ja Küllike kinnitab, et ühine rõõm laulmisest liidab inimesi.

Suur potentsiaal
Aastase teenimise põhjal ütleb Küllike, et tema kogemused on huvitavad. Kuigi tegu on lähedaste kogudustega, on need üsna erinevad, aga suure potentsiaaliga. «Põhiline on, et inimesed tahavad kogudusetööd teha,» on õpetaja optimistlik.
Kui kogudusi võrrelda, siis Martnas on palju eakaid, nad on koguduse raudvara, aga ka lapsi. Kuidas nende laste vanemad kogudusega siduda, sellele annab aeg arutust. Ridalas toimib aga noortetöö ja käib koos leerigrupp. Suvel korraldatakse koguduses võib-olla leerilaager, mõtteid sel teemal mõlgutatakse. Pärast Ridala põhikooli jõulujumalateenistust tulid aga lapsed lagedale palvega, et soovivad pühapäevakooli.
Küllike on neile kindlasti suurepärane õpetaja ja teejuht, sest lisaks pikaaegsele kogemusele on ta lastele kirja pannud neli raamatut ja käsil on viies poolesaja piibliainelise looga, mis mõeldud lugemiseks igal pühapäeval. Raamat võiks olla abiks pühapäevakooli õpetajatele ja retriidipidajatele. Kes jõuluõhtul Haapsalu toomkirikus olid või teleülekannet vaatasid, said tunnustada Küllikese andeid. Nähtud jõulunäidendi autor ja lavastaja oli nimelt Küllike Valk.
Küllike on end täielikult pühendanud inimeste teenimisele ja nimetab seda suureks väljakutseks. Ta on täiskohaga tööl Uuemõisa Kodus, kus tal on tosin liitpuudega hoolealust. Uueks aastaks soovib ta kõigile Jumala õnnistust ja hoidmist.
Rita Puidet