Kutse Jumala riiki

/ Autor: / Rubriik: Päevateema ja palve, Pühapäevaks / Number:  /

Praost Hedi Vilumaa. Foto: Kätlin Liimets

Kristus ütleb: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise!“ Matteuse evangeelium 11:28

Otsides iseloomulikku kokkuvõtet Jeesuse õpetusest võib ette tuua tema tähendamissõnu taevariigi kohta. Et aga võrdlustel ja kõnekujunditel on kalduvus ajas muutuda, siis peab neid uuesti mõtestama Jeesuse eesmärke teades. Mis need siis olid või on? Ehk esmalt side Jumalaga ning inimese ja Jumala hoidmine aktiivses suhtes?

Kui nii, siis on erilisel kohal tuttavad Jeesuse sõnad: „Tulge kõik!“, meie tänase kirjakoha algussõnad ja fraas Johann Köleri freskol Tallinna Kaarli kirikus. Kunstnik maalis sinna iga inimest Jumala juurde kutsuva, piirideta-raamideta Kristuse lõõmava loomepalanguga.

Kutse „Tulge minu juurde!“  mõjus toona ning on sama mõjuv tänase päevani, sest inimestena otsime teed Jumala juurde katkemata. Kutse Jumala riiki on esitatud igale, et juba siin ja praegu uuendada ja laiendada oma elu Kristuse õpetuse perspektiivis.

„Tule, mu sõbrake, astu hetkeks kõrvale päevatoimetustest, põgene hetkeks oma möllavate mõtete eest. Jäta kõrvale end vaevavad mured, lase rasketel koormatel oodata. Ole üks hetk vaba Jumala jaoks ja puhka Temas. Astu sisse oma hingekambrisse, sule uks kõigi teiste eest.

Hoia see avatuna vaid Jumala jaoks ja sellele, mis aitab Teda otsida. Kui oled nõnda sulgenud ukse, otsi Teda. Ütle oma südames: ma otsin Sinu palet, mu Jumal.“ Nii õpetas kord Canterbury peapiiskop Anselm. Jumal ootab, juhatab otsijat ja laseb end leida. Suve edenedes ja puhkusele maad andes tasub igal tema kutse sisusse süüvida. 

Hedi Vilumaa

Palve

Jumal, anna head hingamist, võta mu koormad. Lase leida rahu ja rõõmu Sinus, inimeste seas ja mu oma hinges!