Küünlapäev kõneleb Jeesusest maailma valgusena

/ Autor: / Rubriik: Kirikukalender, Pühad / Number:  /

Küünlad Jeruusalemma Püha Haua kirikus. Foto: Kätlin Liimets

Pikk talv on väsitav ja me ootame juba kevadet: valgust ja soojust. Valgusest ja soojusest kõnelebki meile küünlapäev.  Küünlapäev räägib Kristusest, Jumala kirkusest ja hiilgusest. Küünlapäeva nimi on pärit keskajast, mil sellel päeval pühitseti aasta jooksul kasutatavad kirikuküünlad. Kui maailm on pime, võime süüdata küünla, et see annaks meile valgust ja soojust. Ka looduses näeme, kuidas päevad pikenevad ja ööd lühenevad. Valgus kasvab meie ümber. On hea teada, et pimedus ei ole maailmas võitja, vaid võidab valgus ja lootus.

Ka inimese elus on nii helgeid kui pimedaid hetki. Elu pimedatel hetkedel on hea teada, et need ei ole igavesed, vaid valgus võidab pimeduse. Kui pimedas annab küünal valgust, siis elu pimedatel hetkedel on valguseks usk Jumalasse.

Nii ongi küünlapäev seotud Jeesuse eluga ja sel päeval meenutatakse Issanda templisse toomist tema 40. elupäeval. Templis toimub sel päeval midagi erilist. Vana ja elukogenud Siimeon õnnistab Jeesust ja lausub: „Issand, nüüd sa lased oma sulasel lahkuda rahus oma ütlust mööda, sest mu silmad on näinud sinu päästet, mille sa oled valmistanud kõigi rahvaste silme ees: valgust, mis on ilmutuseks paganaile, ja kirkust sinu rahvale Iisraelile.”

Vaga Siimeoni sõnad näitavad, et Jumala Vaim andis talle märku sellest, et Jeesus on Jumala poolt tõotatud maailma Päästja. Jeesuses täitusid erinevate inimpõlvede ootused. Oma tegevusega siin maailmas aitas Jeesus paljusid. Ta päästab meid ka meie elu pimeduse hetkedel. Kristus on ka meie elu valgus. Kohtumine Jumalaga eluteel toob püsiva kirkuse meie ellu, täites meie sügavaimad vajadused ja ootused. Isegi surm ei ole Jumala kirkuse valguses enam kohutav pimedus, vaid uks, mis viib meid kirkusesse. Usu kaudu täituvad meie kõige olulisemad ootused ning see toob meie ellu valgust ja lootust.

Nii võime küünalt süüdates mõelda Kristusele, kes lausus: „Mina olen maailma valgus. Kes järgneb mulle, ei käi pimeduses, vaid tal on elu valgus.” Ja seda Kristuse valgust jagub meie ellu nii küünlapäeval kui ka sellele järgneval ajal.

Kaido Soom