Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lähme tehtud teeda mööda

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

regiteenistus 1010Tuhkapäeval, 18. veebruaril alustas Tartu Ülikooli-Jaani kogudus paastuaega regilauluteenistusega. Teenistusel teenis koguduse abiõpetaja Triin Käpp (fotol).

Pärast lustlikku vastlapäeva ühes rasvarohkete kuklite ning traditsiooniliste talverõõmudega lubab koguduse koduleht, et tuhkapäeva ja algava paastuaja aitab mõtlikuks muuta regilauluteenistus. Nagu ikka on neid, kes elu tõsisemast osast soovivad osa võtta, silmanähtavalt vähem eelmise päeva lustijatest. Siiski kogunes terrakotakujukeste tõsiste, ent soojade pilkude alla tosina jagu palvetajaid, patukahetsejaid.
Tuhkapäev on traditsiooniliselt olnud enese sisse vaatamise, oma patususe tunnistamise ja meeleparanduse teele asumise päev. See päev juhatab sisse neljakümnepäevase paastuaja, mis eelneb kirikuaasta kõige suuremale pühale, ülestõusmispühale. Kohaselt kutsusid kristlasi sajanditepikkuse traditsiooniga ühinema regilaulu sõnad «Lähme, lähme, käime, käime / lähme tehtud teeda mööda / raiutud radasid mööda».
Päevaevangeelium Matteu­se järgi kutsus üles hoiduma silmakirjatsemisest: ei maksa oma loobumisi rõhutada, ei maksa paastuda selleks, et inimeste seas heakskiitu teenida. Seda mõtet toetas ka regilaul: «Asjata mu askeldused, / tuluta mu toimetused, / palgata mu püüdemised, / kui ei Sina toeta minda, / oma armuga avita».
Õpetaja Käpp rõhutas oma jutluses, et paastumine võiks olla sisemine vajadus ja kutse Jumalalt. See on võimalus keskendumiseks ja tasakaalupunkti leidmiseks. Kohe lisanduvad laulusõnad: «See madala Maar­ja Poega, / tegi ta tiivad muresta, / valudesta valge linnu, / Taeva kõrge kaare peale».
Pärast jumalateenistust väidab abiõpetaja Käpp, et tema enda eesmärk paastuajaks on rohkem palvetada nii üksi kui koos kogudusega.
Kätlin Liimets