Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Laulatus kui hea sõnum

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Marko Tiitus, Viljandi praostkonna praost: Tahaks alustada aastavahetusest, mille veetsin perega maakodus Lahemaal. Tänu kolleegidele ei olnud ma sel ajal seotud ametikohustustega ja sain teha asju, mida vajab aeg-ajalt ka vaimulik. Sain aega jalutada mere ääres, lugeda Uku Masingu ja Toomas Pauli kirjavahetust ja ennekõike sain olla koos perega.
Aasta viimasel nädalal olin suuresti hõivatud ka presidendi laulatuse ettevalmistusega. Paljud meediaväljaanded võtsid info küsimiseks kontakti. Kooskõlastused presidendi kantseleiga ning turvameetmed – see kõik nõudis korraldamist. Laupäeval, 2. jaanuaril kell 16.30 olin Halliste kirikus, kus laulatasin meie presidendi Toomas Hendrik Ilvese ja Ieva Kupce abielu. Vaieldamatult oli tegemist rõõmsa, aga minu kui vaimuliku jaoks vastutusrikka ülesandega. Ühelt poolt oli see tavapärane ametitalitus, aga kuna laulatatavad on ühiskondlikult väljapaistvad isikud, siis oli tegemist ka erilise laulatusega.
Et abiellujad seda soovisid, siis oli teenistus kinnine, kirikus oli kitsas ring kutsutud pereliikmeid ja sõpru. Talitusel oli tegev ka õp Krists Kalniņš, minu kolleeg Lätist. Luterliku korra järgi laulatame ristitud ja konfirmeeritud inimesi, seega on loomulik, et pruut on luterliku koguduse liige ja tema soov oli, et laulatuse läbiviimisel osaleb tema koguduse vaimulik Riiast. Laulatustalitus toimus inglise keeles, aga teatud osad olid ka eesti- ja lätikeelsed. Nii loeti piiblikohad ja abielutõotus ette nii pruudi kui ka peigmehe emakeeles, mis oli ka president Ilvese kindel soov.
Laulatustalitusele Halliste kirikus järgnes pulmapidu Härma talus, kuhu olid ka vaimulikud palutud. Kutsuda õpetaja pittu on ilus ja vana komme, mida kahjuks väga ei järgita, rohkem on tänapäeval tavaks matuse järel peielauda kutsumine.
Laulatus sujus väga hästi ja jättis minu meelest ühiskonda hea sõnumi kiriku tähendusest ja tähtsusest. Halliste koguduse liige president Toomas Hendrik Ilves ja Riia Püha Gertrudi koguduse liige Ieva Kupce pidasid õigeks oma abielu kiriklikult laulatada. Laulatatavatega oli väga meeldiv talitust puudutavaid üksikasju kokku leppida, sest nad olid oma soovides kindlad ega muutnud neid ning olid hästi koostöövalmid.
Pühapäeval teenisin Viljandi Jaani koguduses. Teenistuse ajal helistasime kirikukelli vabadussõja relvarahu meenutamise puhul. Pärastlõunal käisin koos lastega uisutamas.