Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lauldes taevaisale

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tublidel dirigentidel õnnestus panna üle kahesaja lapse ühes taktimõõdus laulma Pauluse kiriku altari ees kiituslaulu. Esireas punastes koolivormivestides Tartu luterliku Peetri kooli lauljad. Liina Raudvassar

Jüripäeval, 23. aprillil toimus Tartu Pauluse kirikus laste vaimulik laulupäev «Me võime rõõmsalt laulda», mille korraldas EELK Kirikumuusika Liit. Laulupäevast võttis osa 260 last ja täiskasvanut.

Publiku jaoks üle tunni kestvat kirikukontserti tähendanud laulupäev algas lastele ja nende juhendajatele juba ennelõunastel hommikutundidel. Kaugemalt, Saaremaalt ja Tallinnast tulijatele aga päris varahommikul või ka juba eelmisel päeval. Läbi laupäeva kuni õhtuse kontserdini kestsid proovid, kus Eesti eri paigust tulnud lapsed oma hääli dirigentide innustuse ja juhenduse toel kooskõlla harjutasid.

Kontsert kui rõõmusõnum
Lisaks mitmekümnest liikmest koosnevatele kooridele oli tulijate hulgas ka pisemaid gruppe, pühapäevakoolilapsi, kellel puudus kooris laulmise kogemus. See dikteeris vajaduse pingutada ühise rütmitaju ja helikeeleni jõudmiseks. Toredalt hakkasid silma kirikukoolilaste erinevates toonides koolivormid. Peale Tartu kristliku põhikooli, kes hoolimata laulupäevale registreerimisest kahjuks kohale ei jõudnud, olid kõik Eesti kristlikud erakoolid kohal.
«Meie koolis laulavad kooris kõik lapsed,» rääkis Püha Johannese kooli direktor Liivika Simmul, selgitades, et laulupäevale tuli ta kooli 41 õpilasest 34ga. Ta kiidab ettevõtmist, mis lubab ka erineva konfessiooni taustaga kristlastel kokku tulla, sest koos olla on tema hinnangul tore ja vajalik, kuna «omaette olla saab kodus niikuinii».
«Päevaga said lauludki selgeks,» viskas Tartu luterliku Peetri kooli õpetaja Ave Gill nalja tegusa päeva tulemust enne lõppkontserti kommenteerides. Peetri koolist oli osavõtjaid kõigist kolmest klassist. Juhendaja Mari Toominga kõrval olid laste saatjateks klassiõpetajad.
«Mul on teile rõõmusõnum,» kuulsin ühte toomkooli piigat kooliõdedele kõlaval häälel lubavat. Evangeeliumiks oli teade, et kell on veerand viis. Lõpuks ometi, kõlas mitmehäälne vastulause. Hoomasin öeldu mõtet: kohe algab kontsert, mis lõpetab mitmetele lõputuna tunduvad proovid.

Vapra võitleja päeval
Jumalasõnaga kontserti sisse juhatades tervitas piiskop Joel Luhamets lapsi ja tuletas meelde, et jüripäeva tähistatakse ühe vapra võitleja mälestuseks: «Teie kõik olete vaprad võitlejad, andes tunnistust oma usust kiituslauluga.»
Kontsert algas koguduselauluga «Näe, õitseaeg on ligi» ja lõppes ülipopulaarse lauluga «Väike karjane». Kava ühislaulmise vahel oli jagatud nelja plokki. Kõigepealt esinesid ühehäälsed koorid. Siis said lauljad mahti puhata ja üles astusid solistid, metsasarvel Uku Astover ning klaveril Mairiin Otsing ja Joosep Vall. Edasi kutsuti laulma kahehäälsed koorid ning viimaks asusid altari ette kõik lauljad, et enam kui kahesajaliikmelise ühendkoorina oma kiituslaulu taeva poole tõsta.
Vahetult pärast kontserti vaimuliku laulupäeva peakorraldajalt Tuuliki Jürjolt kommentaari paludes saab Eesti Kirik kuulda viimast «kiituslaulu». «Kõik läks loodetust paremini korda,» arvab peakorraldaja, kiites kõiki, kes selleks oma panuse andnud. Ta tunnistab, et sellisel kujul pole lastele mõeldud vaimulikku laulupäeva seni peetud. Tunnistab sedagi, et nii rohket osavõtjaskonda korraldajad ei julgenud loota.
Kui algul oli kahtlus, kas sada last kokku tuleb, oli rõõm suur, kui registreerus 305 ning reaalselt jõudis Tartusse üle paarisaja laulja: lapsi 239 ning koos täiskasvanutega kokku 260. Laulupäeva aitasid rahastada Eesti Kultuurkapital ja Saksa Evangeelne Kooriühing, samuti oli oluline Pauluse koguduse toetus, kes lubas oma kirikuruume kasutada.
Liina Raudvassar

Laulupäeval osalesid
Tartu Pauluse lastekoor, Võru praostkonna lasteansambel Läte, Räpina pühapäevakooli ansambel, Ambla Maarja koguduse pühapäevakooli ansambel, Tartu luterliku Peetri kooli mudilaskoor, Püha Johannese kooli mudilaskoor, Tallinna Kaarli koguduse noorteansambel, Tallinna Toomkooli mudilaskoor, Katoliku kooli mudilaskoor, Maarja laululapsed, Nõmme Rahu koguduse lastekoor, Kaarli kooli mudilaskoor, Elva koguduse pühapäevakooli ansambel, Jämaja pühapäevakooli ansambel, Kihelkonna koguduse pühapäevakooli lapsed