Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Laulu- ja tantsupeo tuli ööbib ka kirikutes

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

laulupeotuli2004Laupäeva, 1. juuni varahommikul päikesetõusu ajal Tartus Raadi mõisapargis kultuuriminister Tõnis Lukase poolt läidetud peotuli liigub kuni juubelilaulupeoni mööda Eestit.

Teekonnal, mis kestab 33 päeva, külastab tuli paljusid kirikuid ja mitmes pühakojas on tuli hoiul ka öösel. XXVII laulu- ja XX tantsupeo „Minu arm“ peotuli käib läbi kõik maakonnad, teekonna pikkuseks kujuneb 4200 km. Kus tuli peatub ja kus öösel hoiul on, seda on otsustanud iga maakond ise.
2. juunil jõudis peotuli saatjatega hobuvankril Pöide kiriku juurde ja pärastlõunal Kaarma kiriku ette, kus tere tulemast ütles õp Hannes Nelis. Õp Nelis rääkis Püha Vaimu tulest, ühest kiriku sümbolitest. Ta meenutas, et just siin, Kaar­mal asutas aastal 1835 teadaolevalt Eesti ühe esimese eestlastest koosneva laulukoori tollane koguduse õpetaja Hermann Johann Friedrich von Harten.
Kaarmale oma algatusega tugeva koorilaulutraditsiooni loonud Hartenilt võttis teatepulga üle tema järglane Kaar­ma vaimulikuna Adalbert Hugo Willigerode, kes oli teatavasti Eesti esimese laulupeo president ja hilisem Tartu Maar­ja koguduse õpetaja.
Kuressaare Laurentiuse kirikus andis hilisõhtul tule auks nn tudukontserdi koguduse segakoor Sauer, kontserdi tulu läheb Tartu Maarja kiriku taastamiseks. Laulupeokirikuks nimetatud Tartu Maarja toetuseks toimuvad kontserdid veel Kehtna, Paistu, Põlva, Kadrina ja Türi kirikus.
Võrumaale jõuab tuli 16. juunil ja ööl vastu 17. juunit on hoiul Urvaste kirikus. „Enne kirikusse tulekut peetakse rahvapidu Tamme-Lauri tamme juures. Kirikus lauldakse tulele unelaulu ja hommikul enne tule teele saatmist teen kirikus hommikupalvuse,“ annab ülevaate koguduse õpetaja praost Üllar Salumets.
5.–6. juunini on peotuli Läänemaal ja ööbib Martna kirikus. Tule auks korraldab kogudus öölaulupeo, mis algab täna hilisõhtul kell 21.30. „See on väga suur au meie kogudusele ja me soovime seda väärikalt ära märkida,“ rõhutab õp Küllike Valk, lisades, et Martna laulukoor koorijuht Piret Leiumaa juhatusel on valmis laulma hommikuni.
Ta lisab, et koori repertuaaris on nii kiriku- kui rahvalaule, mida saavad kuulajad kaasa laulda. Peaesinejaks on käsikellade ansambel Campanelli Tallinnast. Olulise päeva puhul on külas Martna osavalla sõprusvald Soomest koos Marttila laulukooriga, samuti aitavad ööd lauluga sisustada koguduse Rootsi sõpruskoguduse Hille kirikumuusikud.
Kirikutesse jõudnud laulupeotulest saab võtta läidet oma küünlale.
Liina Raudvassar