Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

kolga-mõisKeskaegse kloostri varemed on leitud
Kuusalu vallas asub suurejooneline Kolga mõis (fotol), mida esmakordselt mainiti aastal 1298. Mõis oli 16. sajandini tsistertslaste kloostri omanduses ja teadaolevalt oli tegu Eesti ühe suurema keskaegse hoonega, mille täpset asukohta seni ei teatud. 17. sajandi keskpaigast natsionaliseerimiseni oli mõis von Stenbockide omanduses. Eelmisest aastast on mõisa omanik Anu Koppel.
Mõisas kaevanud kunstiakadeemia tudengid leidsid kaevamiste käigus mõisa südamest poole kuni poolteise meetri sügavuselt kloostri müüride varemeid. Leitud müüriosad kavatsetakse edaspidi markeerida ja väljakaevamisega jätkata. Kui Jumal lubab, saame kunagi ehk ka taastatud kujul näha mõisa peahoones asunud meie oludes haruldast kodukirikut.
MyysleriAusammas tehakse korda
Kareda vallas Mäeküla-Koeru maantee ääres Müüsleri lahingupaigas asub 27. augustil 1988 taasavatud mälestusmärk (fotol), mis avati 15. augustil 1934. Selle avamisel oli kohal kõrgeid riigitegelasi, teiste seas president Konstantin Päts. Ausammas valmis kunstnik August Roosilehe kavandi alusel. Külaelanikud peavad ausammast praegugi oluliseks ning on korraldanud samba juures talguid.
Ringikujulisel müüritisel asuva graniidist kolmnurkse prisma esiservale on raiutud mõõga ja risti kujutis ning kummalgi pool on tekstid. Paraku on sambale kasvanud sammal ja ka samba ümbrus ei näe eriti hea välja. Muinsuskaitseameti eraldatud toetusega korrastatakse samba välimust ja vald on võtnud enda kohustuseks hoolitseda ümbruse eest.
Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks plaanitakse korrastada kõik Eestis asuvad ausambad.