Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Jozef PilsudskiNäitused filmimuuseumis
Kui Eesti Vabariik tähistab tänavu 100. sünnipäeva, siis Poola Vabariik peab taasiseseisvumise juubelit. Sel puhul on Poola Vabariigi suursaatkond avanud Tallinnas filmimuuseumis kaks näitust. Üks neist on pühendatud kahe riigi suhetele ja kannab pealkirja „Poola-Eesti suhted 1918–1939: kajastusi Eesti arhiivivaramust“, teine Poola presidendile marssal Józef Piłsudskile (fotol, 1867–1935).
Näitustega vaadatakse tagasi kaht riiki ühendanud diplomaatilistele, sõjaväelistele ja kultuurilistele suhetele ja inimestevahelistele sidemetele. Kavas on ka spetsiaalne filmiprogramm. Ühtlasi tähistatakse näitusega Poola presidendi 150. sünniaastapäeva.
Teisel näitusel saab näha pilte marssal Piłsudskist aastatel 1914–1935. Need on kõrgtrükitehnikas reproduktsioonid Zdzisław Czermański originaaljoonistustest, mis Poola valitsus ametlikult kinkis välismaalastele riigivisiitide ajal väljapaistvate teenete eest ja need kuulusid kunstnik August Pulstile (1889–1977). Möödunud aastal konserveeris ja digiteeris reproduktsioonid ennistuskoda Kanut.
Mõlemad näitused jäävad avatuks juunikuuni.

Kahe riigi suhted näitusel
Ka rahvusarhiivi galeriis Tallinnas Maneeži 2 on avatud kahe riigi suhteid tutvustav näitus. Arhiividokumentide ja fotode vahendusel avatakse Eesti ja Leedu Vabariigi ning nende inimeste suhteid kahe maailmasõja vahel, aga ka sel sajandil. Näitus on valminud kahe riigi koostöös mõlema 100. sünnipäevaks ning jääb avatuks 1. maini.