Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lühiuudised

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Puhjast leiti münte ja konte
Detsembri keskpaigas tuli uudis Puhjast, kus tänu soojale talvele jätkatakse töödega kiriku juures. Käsile võeti pinnase koorimine, et juhtida vihmavesi kirikumüüridest eemale. Selle toimingu juurde olid kutsutud ka arheoloogid metalliotsijaga, et avastada võimalikud leiud. Kiriku ümbert eemaldati nelja meetri laiuselt 20 sentimeetrit pinnast, millest leiti raudnaelu, kopikaid, pudelikorke, kümmekond keskaegset münti ja mõni inimluu.
Üks huvitav leid on Tartus löödud ühe poolega õõnesraha ehk brakteaat. Brakteaate vermiti Taani kuninga valdustes ja Liivimaal XII sajandi algusest XVI sajandi alguseni. Kogudust teeniv õpetaja Tiit Kuusemaa ütleb, et temale oli üllatuseks, kui väike on tegelikult musketikuul – vaid väikese vitamiini suurune. Leiud, sh musketikuul, pannakse välja Tartus muuseumis.

Idamaine kabel sai uue torni
Jõulude eel sai toreda kingituse Tartu Raadi kalmistu edelaküljel Kalmistu tänava ääres asuv idamaine kabel. Ühel hommikul seisis kabeli ees kraanaauto, lastiks säravalt uus vasest kuppel. Varasema kupli väljavahetamisega lõppesid kabeli katusetööd, mis said võimalikuks tänu muinsuskaitseameti ja Tartu linna heale koostööle.
Idamaine kabel pärineb 1900ndate aastate algusest ja on kalmistul paiknevast kuuest kabelist noorim. Tartu kalmistute juhataja Enn Veenpere sõnul pole teada kabeli täpset ehitusaega ega arhitekti, ebaselge on ka selle esialgne funktsioon. Kui kabelisse ekskursioonile saab, võib näha selle seinamaalinguid.

Kihelkonnakool püüab Muuseumiroti auhinda
Palamusel asuv O. Lutsu kihelkonnamuuseum on 2019. aasta muuseumide aastaauhindade arvestatav kandidaat. Muuseum kandideerib kümnest kategooriast neljas: muuseumikogu arendaja, muuseumihariduse edendaja, muuseumiarendaja ja püsinäituse kategoorias. Palamuse muuseumi juhataja Arne Tegelmann on ühtlasi sealse koguduse juhatuse esimees. Loodame, et muuseum ühes või mitmes kategoorias laureaadiks osutub.
Muinsuskaitseamet kuulutab laureaadid välja 24. jaanuaril pidulikul üritusel Valga raudteejaamas. Piduüritusele eelneb muuseumide aastakonverents Valga kultuurikeskuses.