Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maailma luterlased kogunesid assambleele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Luterliku Maailmaliidu (LML) 12. assamblee ehk täiskogu toimus 10.–16. maini Namiibia pealinnas Windhoekis.

Assambleest, mille põhiteemaks oli „Jumala armu poolt vabastatud“, võttis osa umbes 800 inimest, kelle seas olid 324 delegaati LMLi 145 liikmeskirikust. Eestit esindasid peapiiskop Urmas Viilma, as­sessor Kadri Eliisabet Põder ning Triin Salmu EELK laste- ja noorsootöö ühendusest.
Assambleel rõhutati ustavust 500 aastat tagasi alanud reformatsiooni pärandile, mis tänini ühendab väga erineva kultuurilise ja sotsiaal-majandusliku taustaga riikides elavaid luterlasi. LMLi senine president Munib A. Younan rõhutas oma ettekandes aga sedagi, et luterlased ja roomakatoliiklased on teinud suuri edusamme teel konfliktist osaduse poole. Selle üheks näiteks oli mullu Rootsis toimunud ajalooline reformatsiooni alguse aastapäeva ühine meenutamine. Younan avaldas lootust, et luterlaste ja katoliiklaste dialoog viib veelgi edasi „oikumeenilise kevade“ suunas.
Vaimulike küsimuste kõrval pöörati assambleel erilist tähelepanu aga globaliseeruva maailma pingetele ja ühiskondlikele probleemidele. Iseloomulik on seejuures kohaliku emeriitpiiskopi Zephania Kameeta poolt reformatsiooni juubeli piduliku tähistamise ürituse jutluses öeldu: „Me ei loobu kunagi ega jäta järele, sest me usume kindlalt, et vihkamisele, vägivallale, ahnusele, kasvavale lõhele rikaste ja vaeste vahel, äärmisele vaesusele, ebaõiglusele, ekspluateerimisele, terrorismile, äärmuslusele ja surmale ei jää viimast sõna.“
Lisaks sellele pälvisid suurt tähelepanu näiteks kliimamuutuse ja soolise õiglusega seotud teemad. Muu hulgas avaldati assambleel tugevat toetust naiste ordineerimisele, mida nüüdseks tunnistab 82% LMLi liikmeskirikutest.
Assambleel valiti ka LMLi juhtorganeid. Uueks presidendiks sai piiskop Musa Panti Filibus Nigeeriast. EELK peapiiskop Urmas Viilma aga valiti Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni esindajana üheks seitsmest LMLi asepresidendist.
Rain Soosaar