Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Maarjamaa juubeliaasta üritused hoogustuvad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Koostöökogu on süvenemas juubeliaasta ürituste täpsustamisse.
Tiiu Pikkur

Elame teema-aastas «Kaheksa sajandit Maarjamaad». Mis on juba toimunud ja mis tulemas, sellest tegi kokkuvõtte juubeliaasta korralduskogu piiskop electus Tiit Salumäe eesistumisel.

Maarjamaa haridusseltsi esindaja Tiina Veismann rääkis jõulusõimede traditsiooni tutvustamisest. Paljudes maades, nt Leedus, Poolas, Prantsusmaal, on jõulusõimede üheskoos meisterdamine väga levinud, kusjuures kasutusel on palju erinevaid tehnikaid. Meil on plaanis kunsti- ja käsitööõpetajatele suvekursustel õpetada sõimede valmistamist, et koolideski neid teha. Jõulusõimi võiks teha ühiselt ka kogudustes. Tallinna vanalinna Vene tänav loodetakse kujundada alternatiivseks jõulutänavaks, kus saaks jõulusõimesid akendele panna.
Rahvarohkeim sündmus on kindlasti EELK kirikupäev ja vaimulik laulupidu «Maarjamaa – Isa maa» 3.–5. juulini Tartus, mis endas palju kontserte ja erinevaid üritusi sisaldab ning kulmineerub laupäeval, 4. juulil rongkäiguga Toomemäelt Tartu lauluväljakule, kus võimas laulupidu peetakse. Kooridele ja puhkpilliorkestritele, kes tahaksid laulupeol kaasa laulda-mängida, on avatud registreerimine. Täpsemalt tuleb vaadata kodulehelt http://eelk.ee/kirikupaev/.
Maarjamaa 800. aastapäeva ei tähistata ainult suuremates keskustes. XIII Rapla kirikumuusika festival 26. juunist 10. juulini on pühendatud Maarja­maa 800. aastapäeva teema-aastale, 15. augustil peetakse Pöide vallas oikumeeniline Maarjafestival jne.
Eesti Televisioon valmistab kolm saadet Maarja-nimelistest kirikutest. Pimedate Ööde filmifestival korraldab Tallinna toomkirikus ansambli Vox Clamantis kontserdi. Kontserte on muidugi rohkelt kõikjal Eestis.
Tartu ülikooli peahoones toimub 17.–18. novembril konverents «Maarjamaa – ajaloo teadmusega eilsest homsesse», mis on teema-aasta üks kahest põhiprojektist. Tegu on üsna mitmetahulise ettevõtmisega: juttu tuleb kirikuloost, kultuuriloost, rahvateadusest, misjoniteoloogiast ja religioonisotsioloogiast.
Eesti Piibliselts paneb rahvusraamatukokku üles teemakohase näituse, MTÜ Maarja­maa Palveränd annab välja Maarja kirikute palverännu passid ja pitsatid, Maarjakase selts sooviks kinkida igale Maarja-nimelisele kirikule maarjakase jne.
Kavas on uuesti esitada möödunud aastal 7. septembril, neitsi Maarja sünnipäeva ehk ussimaarjapäeva eel vana Maarjaoru (Pirita) kloostri kirikus esmaettekandele tulnud Margo Kõlari teos «Maarjamaa vesper», mis oli teema-aasta «Kaheksa sajandit Maarjamaad» avaüritus.
Täpsemat ja täienevat infot saab aadressilt www.maarjamaa800.ee.
Tiiu Pikkur

M_embleem_mv_908x1133Kõik annetused Maarjamaa-aasta ürituste toetuseks on teretulnud!
Saaja: EELK konsistoorium. Pangakonto EE791010022028547005, märksõna Maarjamaa.