Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mälestades kirikutes kultuuritegelasi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Segakoor Vanemuine Alatskivi kirikus koos õpetajaga. Erakogu

Vanemuise Seltsi segakoor Vanemuine koos oma dirigendi Valli Ilvikuga alustas uut lauluhooaega Alatskivi ja Pilistvere kirikus. Osaleti jumalateenistustel ja mälestati kooriga seotud lahkunud kultuuritegelasi.

Olles 12. septembril Alatskivi kirikus jumalateenistusel, mõtlesime tänutundes kahele kultuuritegelasele, kes koori tegemistega seotud.

Käesoleval aastal lahkus meie hulgast kauaaegne koori liige ja teenekas viiulipedagoog Kalle Loona (1947–1921), kelle viimane töökoht oli Alatskivi Kunstide Kool. Loona oli ka vaimuliku muusika ansambli Servimus Dominum liige ja rõõmustas kuulajaid oma kauni viiulimänguga paljude aastate vältel kirikukontsertidel üle Eesti.

Eduard Tubin (1905–1982) sündis Torila külas Kokora vallas, mis asus Tartumaal Kodavere kihelkonnas praeguse Peipsiääre valla territooriumil. Tubin seisis Vanemuise segakoori ees dirigendina aastatel 1931–1935. Peame väga oluliseks mälestust koori tegevusega seotud kultuuriinimestest. Nii käisime seekord ka Tubina radadel ja rääkisime tema olulisusest Eesti kultuurimaastikul.

Jumalateenistusel kõlas ka koorilaul. Klaverisaatja oli Janika Jakobson. Täname väga Alatskivi koguduse õpetajat Raigo Ojametsa, kes toetas koori Alatskivil olekut jumalasõnaga ja heasoovlikkusega.

26. septembril viibiti Pilistvere Andrease kirikus jumalateenistusel, et meenutada Karl August Hermanni (1851–1909)  ja Fanny De Siversit (1920–2011). Hermann sündis Põltsamaa kihelkonnas ja aastatel 1873–1878 juhatas Vanemuise segakoori ning meeskoori. 1884. aastal kirjutas Hermann: „Laul ja mäng on Jumala poolt antud kallis kingitus. Juba vanasõna ütleb: kus lauldakse, seal istu maha, ei kurjad inimesed laulda taha. Soovin, et laul õhutaks meie hinges lõkkele vabadusevaimu ja isamaalise meele, et ta toidaks Eesti ühenduse taime ja paisutaks ta ilusaks puuks, mis head vilja kannab.“

Lisaks koorilaulule kaunistasid Pilistvere jumalateenistust kandlemuusikaga Lisett ja Mariett Sada, kes on Tartu II muusikakooli õpilased (õpetaja Külli Org). Teenisid koguduse organist Kalev Rajangu ja koguduse abiõpetaja Andres Aaste. Koorilaule saatis orelil Anneli Klaus

Täname väga Kalev Rajangut huvitava ekskursiooni eest kirikus ja pastoraadis. Tänu ka koguduse juhatuse esimehele Carl Heinrich Pruunile, kes aitas igati kaasa meie Pilistvere päeva kordaminekule. Segakoori reisi Pilistverre toetas rahaliselt Eesti Kirikute Nõukogu.

Anneli Klaus