Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Märjamaa kogudusemajas on üles pandud Jumala kiitmise masin

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Oreli pühitses jumalateenistusel 2. aprillil Illimar Toomet. Oreli taga on organist Aet Reinhold.
Riina Toomet

Üks suuremaid Eesti orelikunstnikke prof Hugo Lepnurm on öelnud, et „orel on üks Jumala kiitmise masin“. Märjamaa Maarja kogudus on nüüd ühe taolise masina võrra rikkam.

29. märtsil saabus kogudusemajja kaua oodatud elektriorel Johannus Ecclesia Choir. Taolise instrumendi juures tuleb alati märkida, et tegemist on elektrioreliga, s.t vilede asemel tekitab heli arvuti läbi valjuhääldite. Johannuse orelist kõlab aga siiski ehtsa oreli heli. Selleks on salvestatud ükshaaval vileoreli vilede tekitatavad helid. Kombineerides kahel manuaalil (klahvistikul) ja pedaalidel 26 registrit (tämbrit), on võimalik luua väga erinevaid kõlavärve.
Enam kui neli kuud tagasi tehtud tellimuse täitmine võttis oodatust kauem aega. Enamasti pole taolised pillid laos ootel. Nii juhtuski, et Eestist Riia kaudu Hollandisse saadetud tellimus läks teel kaotsi ning tehases asuti tööle alles veebruari alguses. Lepituseks paigaldas tootja oreli külge nootide ja pedaalide valgustuse, mis muidu on saadaval vaid siis, kui tellida juurde luksuslik lisavarustus.
Oreli soetamine sai võimalikuks tänu paljudele toetajatele, kogudusele endale oleks see käinud üle jõu. Vajaminevast 8000 eurost andis 3000 sõpruskogudus Raahes (Vihanti, Soome) ja 2000 üks koguduseliige. Kümned annetajad andsid oma panuse advendi- ja jõuluajal jumalateenistustel tehtud korjandustel – 725 eurot, sellest enam kui kolmandik annetatud jõuluõhtu jumalateenistusel. Kakskümmend kolm inimest tegid oma annetuse nimeliselt, ühtekokku 1350 eurot. Suur tänu kõigile annetajatele!
Tahame tänada ka oreli hankijat IS Music Teami, kes pilli Märjamaale kohale tõi ning üles pani. Nende jaoks oli see esimene kord taolist instrumenti vahendada. Juba paar päeva pärast oreli saabumist käisid seda uudistamas Kuusalu muusikakooli inimesed – muide, just sealtkandist oli pärit ka prof Lepnurm. Olles juba mõnda aega otsinud koolile sobivat elektriorelit ning tutvunud terve hulga erinevate tootjate tehtuga, mis Eestis kasutusel, leiti Märjamaal, et see pill on oma heli ja klahvitunnetuse poolest päris orelile kõige lähedasem.
Uue oreli heli saab kuni suve alguseni kuulda kogudusemajas. Mai alguses, kui jumalateenistusi hakatakse pidama Maarja kirikus, viime ka oreli sinna. Jumalateenistused toimuvad igal pühapäeval kell 11. Tere tulemast kuulama, mis häält „Jumala kiitmise masin“ teeb.
Illimar Toomet