Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Martin-Luther-Bund ja EELK on usaldusväärsed partnerid

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rainer Stahl võtab Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus vastu EELK koostöömedali Urmas Viilmalt ja Andres Põderilt. Erik Peinar

Dr Rainer Stahl on olnud Martin-Luther-Bundi (MLB) peasekretär alates 1998. aastast, seega üle 15 aasta. Sama vanad on ka kontaktid EELK ja MLB vahel.

Juba kolmandat ametiaega pidades on Rainer Stahlil jäänud ametis olla veel veidi üle aasta, sest 2016. a kevadel täitub tal 65. eluaasta ja ta jääb väljateenitud pensionile. Pensioniajaks ei ole ta endale veel suuri plaane teinud. «Olen viimaste aastate jooksul läbinud kaks vähiteraapiat ja see on minusse oma jälje jätnud,» selgitab Stahl.
Praegu elab ta ametikorteris, kust tuleb peatselt välja kolida. Juba praegu otsib peasekretär endale sobivat väikest korterit mõnes eakate ühiselamus, mis ei pea tingimata asuma praeguses kodukandis Baierimaal. «Sobiv koht võib minu jaoks leiduda ka mujal Saksamaal,» tunnistab Stahl oma avatust.
Pika ametisoleku jooksul on tema koju kogunenud palju asju, eelkõige raamatuid, millest tuleb kitsamatesse oludesse kolides loobuda. Kuni tervis lubab, tegeleb ta oma asjade sorteerimise ja jagamisega ise. «Ma ei taha, et keegi teine peaks sellega hiljem vaeva nägema,» põhjendab ta.
Viimati viibis pikaaegne MLB peasekretär Eestis nelipühade aegu, mil võttis Tallinna toomkirikus peapiiskop Andres Põderi käest vastu EELK koostöömedali. «See on kenaks krooniks minu koostööle Eesti luteri kirikuga Martin-Luther-Bundi peasekretärina,» rõõmustab Rainer Stahl. Eesti visiite on ta oma ametiajal teinud hulgaliselt, viibides Tallinnas, Tartus, Haapsalus, Pärnus, Viljandis, Paides, Kuusalus ja mujalgi.
MLB ja EELK on Rainer Stahli hinnangul usaldusväärsed partnerid. Koostöö toimib nii üldkiriklikul kui koguduslikul tasandil. Üldkiriklikus mõttes on praegu kõige olulisemad teemad ajalehe Eesti Kirik toetamine ja sõiduvahendite soetamine kogudustele.
Pika traditsiooniga on Erlangenis toimuvad saksa keele kursused, kus regulaarselt osaleb ka inimesi Eesti luteri kirikust. Seda, et koguduslikul tasandil on viimasel ajal tehtud vähem koostööd, põhjendab dr Stahl oma haigusega, kuid nimetab varasemate näidetena Koeru ja Paide pastoraadi renoveerimistööde toetamist. Samuti on Martin-Luther-Bundi kaudu kogutud toetusi Saku kiriku ehitamiseks.
«Inimesed on hea meelega valmis annetama meie partnerkirikute projektide toetuseks,» üldistab Rainer Stahl. Igal aastal kogutakse Saksamaal sihtotstarbelisi annetusi teatud projekti jaoks. Sellel aastal on kogutud toetusi Siberis asuva Jekaterinburgi luteri kiriku ja kogudusemaja ehituseks.
Martin-Luther-Bundil on ka hea koostöö teise EELKd toetava diasporaafondiga – Gustav-Adolf-Werkiga, mille viimaseks väljundiks oli Burchard Liebergi mälestusteraamatu saksa- ja eestikeelse väljaande ilmumise toetamine.
Erlangeni teoloogiaüliõpilastele peetud advendipalvusel arutles Rainer Stahl selle üle, kuidas jõuaksid jõulud meie südamesse: «Selleks, et Jeesus sünniks ja oleks kogetav meie südames, peaks igaüks meist järgima Kristust nii oma koguduses, peres kui töökohas.»
Alati on meile abiks lihtne küsimus: mida Jeesus teeks? Stahl soovis Martin Lutheri sõnadega, et iga kristlane oleks oma ligimesele Kristus – jagades tunnustust, elumõtet ja õnnistust nii, nagu Kristus jagas seda meile.
Maria Strauss