Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muinsuskaitse on põnev

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Muinsuskaitse aastaraamat 2020 annab ülevaate restaureeritavatest ehitistest.

Aastaraamatud on alati oodatud väljaanne, andes ülevaate restaureeritavatest ehitistest, olgu tegu siis vanade majade, üldkasutatavate hoonete, mõisate või kirikutega. Aga mitte ainult: lugeda saab huvitavatest leidudest, päevakajalistest uudistest ja paljust muust. Usun, et ehituspärandist hoolimine mõjutab ka meie otsuseid kodus remonti tehes.

Hiljuti ilmunud ülevaates on tähelepanu pööratud kolmele pühakojale: Kärdla, Haljala ja Valjala kirikule. Põhjaliku uuenduse läbis Kärdla kirik, mis on renoveeritud kirik-kontserdisaaliks. Ulatuslikud renoveerimistööd on toimunud Haljalas ja jätkuvad ka sel aastal, restaureeritud on Valjala kiriku apsiid.

Lugeda saab veel Ackermanni projektist, töödest Nõva kiriku pabervitraažide ja Käsmu kiriku kroonlühtriga, aga ka Mustvee vanausuliste palvemaja kolmikikooni päästmisest. Teada saab, et Villu Kadaka doktoritöö „Harju- ja Virumaa maakirikute arheoloogiline uurimine. Ehituslik kujunemine ja ruumi kasutus hoone alumises tsoonis“ pälvis muinsuskaitseameti eripreemia riiklikul teadustööde konkursil. Doktoritööst selgub, et tõenäoliselt oli 15. sajandist pärineval Haljala kirikuhoonel kivist eelkäija.

Aastaraamatu persoonilugu on elutööpreemia pälvinud kunstiajaloolase Kaur Alttoaga. Mahukas ja rohke pildimaterjaliga väljaanne väärib uurimist.

EK