Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mustjalas peeti sinodit

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

Sinodijärgsel päeval oli peapiiskop Urmas Viilma külas praost Anti Toplaane teenitavatel kogudustel. Kuressaare Pereraadios lindistati ka vestlussaade. Urmas Viilma pildikogu.

Saarte praostkonna sinodisaadikud pidasid korralise koosoleku Eesti lipu päeval Mustjalas.

Sinod algas jumalateenistusega Mustjala Anna kirikus ja jätkus koosolekuga renoveeritud kultuurimajas. Sinodist võtsid osa peapiiskop Urmas Viilma, kes pidas ettekande piiskoppide ja piiskopkondade osast EELK identiteedis, ning piiskop Joel Luhamets, kes ütles jutluse. Külalistena olid kohal Saaremaa vallavolikogu esimees Tiiu Aro, abivallavanem Helle Kahm ja osavalla teenuskeskuse juhataja Kalle Kolter

Praost Anti Toplaane sõnul arutas praostkonna nõukogu talvel sinodi toimumise aega ja kohta. Tava on, et iga nelja aasta järel toimub suursaartel tegutsevaid EELK vaimulikke ja sinodisaadikuid koondav kogu Kuressaares. Viimasel viiel aastal on aasta olulisem sündmus toimunud nende koguduste juures, kelle viimasest sinodikoosoleku võõrustamisest on möödas rohkem kui kümme aastat. 2020. aasta sinod otsustati pidada Mustjalas algselt 13. mail. Viirusepuhang tegi omad korrektiivid. 

Igal aastal annab praostkond üle kirikusõbra tunnustuse ühele mittevaimulikust isikule, kes on aidanud edendada kristlikke väärtusi või säilitada kristlikku kultuuripärandit. Vastavalt praostkonna nõukogu ettepanekule anti kirikusõbra tunnustus 2020. aastal Saaremaa valla abivallavanemale Helle Kahmile hea koostöö eest koguduste ja valla vahel.

Saarte praostkonda kuulub 20 kogudust, mida teenivad 13 vaimulikku, neist üheksa õpetajat ja neli diakonit. Praostkonnas on neli jutlustajat. Praostkonna sinod koosneb piirkonna vaimulikest ja igast kogudusest kuni kahest valitavast saadikust.

Ristitud ja leeritatud inimesi oli 2019. aastal praostkonna kõigis kogudustes (koos lastega) kokku 8934, kellest nimelise liikmeannetuse tegi 2024 inimest. Liikmesannetajate arvult on Saarte praostkond EELKs Tallinna, Tartu, Viljandi, Võru ja Lääne-Harju järel 12 praostkonnast kuuendal kohal, olles statistiliselt Eesti kiriku keskmine kirikupiirkond.

* * *

Peapiiskop Urmas Viilma kohalolek praostkonnas jätkus ka reedel, kui ta praost Anti Toplaane töövarjuna oli tema teenitavates kogudustes Kuressaares ja Pühas, Kuressaare Pereraadios ja kohalikus omavalitsuses. Peapiiskopi sõnul on Anti Toplaan 48. õpetaja, kellel ta alates 2016. aastast külas on käinud.

Peapiiskop avaldas pärast külaskäiku arvamust oma Facebooki seinal: „Päev oli tihe, täis erinevaid kohtumisi ja avastusi, kuid sisukas ja väga hästi ette valmistatud. Hea meel on tõdeda, kui loomulikuna kuulub kiriku tegevus Saaremaa kogukonna ja igapäevaelu juurde. Seda, millist olulist rolli mängib ja positiivset mõju avaldab kohalikele inimestele oma pühendunud teenimisega õpetaja ja praost Anti Toplaan, märkab igaüks, kes näeb teda koduselt igasse asutusse sisse astumas või möödakäijaid tuttavalt kõnetamas.“

Eesti Kirik