Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muuseumis olnud kuldrist on taas kasutuses

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Tänuliku meelega kannab Patrik Göransson nüüdsest kuldset ametiristi. Regina Hansen.

25 aastat tagasi 9. juunil ordineeriti kirikuõpetajaks Patrik Göransson, kes pidupäeval Rootsi-Mihkli kirikus toimunud õhtupalvusel sai kaela kullast ametiristi.

Peaaegu kogu oma ametis oldud aja on Rootsis sündinud õpetaja Patrik teeninud Eestis, neist viimased 21 aastat Rootsi-Mihkli koguduses. Tuntud oma laheda huumorisoonega, ütleb vaimulik, et kullast rist tema kaelas on taaskasutuses. Rist tuli talle küll üllatusena, aga sai ta sellest teada mõni tund enne, kui peapiiskop Urmas Viilma selle talle kaela riputas. Nimelt oli risti koduks juba aastaid kirikus asuv muuseum ja nii tuli tal eksponaadiks olnud ese kiriku keldris paiknevast muuseumist ära tuua.

Rist kuulus Hjalmar Pöhlile (1908–1964), kes sündis Eestis, õppis siin ja jõudis enne sõda teenida Tallinnas Rootsi-Soome Mihkli ja seejärel Vormi koguduses. Lahkunud 1944 Rootsi, teenis Pöhl viimased kümme eluaastat Lundis eesti kogudust, mis annab Patrik Göranssoni sõnul ristile erilise väärtuse. Risti on andnud muuseumile Hjalmari organistist lesk, kellest on õpetaja Patrikul head mälestused. 

Suure tänulikkusega mõtleb õpetaja Göransson vanematele, kõigile koguduseliikmetele, õhtupalvusel kaasa teeninud vaimulikele Tõnis Nõmmikule ja Tõnis Kargule, koguduse sekretärile Karin Bergile, kes õpetaja sõnul mõtleb kõigele ja kõigile. Tänulik on ta ka palvusel viibinud Rootsi suursaadikule Mikael Erikssonile. Õpetaja ütleb, et elus on palju ilusat, ja naerab, et koos huumorimeelega aitab see depressiooni vastu. 

Õpetaja Göransson sõnab, et praegu on huvitav aeg teenida ja kutsub 3. juulil jumalateenistusele koguduse abikirikusse Naissaarel, kus peapiiskop seab koguduse abiõpetajaks Tõnis Kargu. Aga toimub ka eriline ristimistalitus – jumalalapseks ristitakse Lääne-Virumaalt pärit talupidajate nelikud.

Aastal 2013 tunnistas Rootsi riik teda Tema Majesteet Kuninga medali ja sinise lindi vääriliseks, 2017 aga pälvis ta Valgetähe V klassi teenetemärgi. Ta on nimetatud aasta vaimulikuks 2008 ja saanud EELK Teeneteristi III järgu ordeni aastal 2016 ning teisi tunnustusi.

Rita Puidet